Chevy Bel Air 1957 1:25 Scale Statik Model

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Hakan kardeşimizin statik model çalışmalarını paylaşmaya devam ediyoruz. Bu modelimiz 2 seviye olan, daha az parçadan oluşan başlangıç modeli.

Konu ile ilgili daha fazla detay için sözü Hakan kardeşimize bırakalım ;)

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Ekli dosyalar

• IMG_0512.JPG
    IMG_0512.JPG
    31.7 KB · Görülme: 254
  • IMG_0513.JPG
    IMG_0513.JPG
    38.7 KB · Görülme: 172

Mehmet abi hiçbir fırsatı kaçırmıyor ve sürekli bizlere birşeyler sunup ufkumuzu geliştirmeye devam ediyor. :bravo:

Evlilik arifesinde bile olsa Hakan abi gibi bir cevheri keşfedince hemen RCkolik ailesine bir kanal açtı valla helal olsun. :saygilar:

Türker Akgün' Alıntı:
Mehmet abi hiçbir fırsatı kaçırmıyor ve sürekli bizlere birşeyler sunup ufkumuzu geliştirmeye devam ediyor. :bravo:

Evlilik arifesinde bile olsa Hakan abi gibi bir cevheri keşfedince hemen RCkolik ailesine bir kanal açtı valla helal olsun. :saygilar:

Rica ederim kardeşim , cevher mevher utandım şimdi :embarras: :)
Sadece modelcilik gerçekten benim için bir yaşam biçimi , hayat şartları açısından tam mümkün olmasa da ruhen böyle...Umarım forumumuzda gizli kalan başka yetenekler de vardır da , gün yüzüne çıkar.Gerçi bunlardan birisi sensin , bunu biliyoruz.... :saygilar:
Mehmedim düğünü için geldi , valla zamanı kısıtlı olmasa , işleri yoğun olmasa , seve seve sabahlardık sanırım.... :laugh:..Bunlar da muhabbet konularımızdan birisiydi sadece.... ;)

Hakan abi az kirli çıkı değilsin ya :D bu işe bende bulaşmak istiyorum ancak evde yer yok :D :D b,rde bunların temalı versiyonları var hiç bunlardan yapmayı düşündünmü abi ? mesela kaza geçirmiş gibi süslüyorlar boyuyorlar etrafına yol sokak lambası bariyer vs yapıyorlar , ismi Diecast Project diye geçiyordu sanırım :)

2007_07100063.JPG

2007_07100060.JPG

2007_07100010.JPG

Mesut AKIN' Alıntı:
Hakan abi az kirli çıkı değilsin ya :D bu işe bende bulaşmak istiyorum ancak evde yer yok :D :D b,rde bunların temalı versiyonları var hiç bunlardan yapmayı düşündünmü abi ? mesela kaza geçirmiş gibi süslüyorlar boyuyorlar etrafına yol sokak lambası bariyer vs yapıyorlar , ismi Diecast Project diye geçiyordu sanırım :)

Mesut kardeşim elbette düşündüm , düşünmez olur muyum hiç , bu iş için o kadar çok konu ve malzeme var ki ömür yetmez.Diecast metal olan modellere deniyor , yani plastik kit olmazlar , genelde fabrikasyon hazır montajlı alınır , konulu statik model sunumuna Diorama deniyor , diorama yapmak o kadar keyifli ve bazen o kadar zordur ki , bu tamamen ayrı bir hobi işi.
Okyanusta yüzen bir savaş gemisinin toplarından çıkan mermiler suda patladığında nasıl bir su fışkırıyorsa , aynısını efekt olarak benzeten üstadlar gördüm ,model tren hastaları bazen öyle kurgular hazırlar ki , yakın çekimlerde sanki gerçek doğa da geziyorum sanırsın.Velhasılı hem keyifli hem sınırı yok , eh azcık da maliyet tabi , bir de evin kira ise ve yeni yürüyen bir miniğin varsa , tüm bunlar sadece gönlünde kalıyor.Umarım ilerde gönlümüzün istediklerine kavuşma fırsatımız olur , eğer olursa o çıkından daha ne kirli çamaşırlar dökülür , orası da bilinemez tabii ki :laugh:

Size karton modellere ait bir örnek sunayım , sunayım da , biz de sanatkar mıyız anlayalım...

Bu nedir abi böyle. ???

Hakan abi sende hepten bitirdin bizi, elimiz iş görüyor sanıyorduk hasbel kader. :embarras:
Dahada maket bıçağı almam elime. :'(

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Mesut kardeşim elbette düşündüm , düşünmez olur muyum hiç , bu iş için o kadar çok konu ve malzeme var ki ömür yetmez.Diecast metal olan modellere deniyor , yani plastik kit olmazlar , genelde fabrikasyon hazır montajlı alınır , konulu statik model sunumuna Diorama deniyor , diorama yapmak o kadar keyifli ve bazen o kadar zordur ki , bu tamamen ayrı bir hobi işi.
Okyanusta yüzen bir savaş gemisinin toplarından çıkan mermiler suda patladığında nasıl bir su fışkırıyorsa , aynısını efekt olarak benzeten üstadlar gördüm ,model tren hastaları bazen öyle kurgular hazırlar ki , yakın çekimlerde sanki gerçek doğa da geziyorum sanırsın.Velhasılı hem keyifli hem sınırı yok , eh azcık da maliyet tabi , bir de evin kira ise ve yeni yürüyen bir miniğin varsa , tüm bunlar sadece gönlünde kalıyor.Umarım ilerde gönlümüzün istediklerine kavuşma fırsatımız olur , eğer olursa o çıkından daha ne kirli çamaşırlar dökülür , orası da bilinemez tabii ki :laugh:

Size karton modellere ait bir örnek sunayım , sunayım da , biz de sanatkar mıyız anlayalım...

abi bunlar sıyırmış :D normal insan bununla bukadar nasıl uğraşır :D emekli olsan bunlarla uğraşacak mecalin kalmıyor ki zaten devlet sana bunlarla uğraşacak kadar maaşta vermiyor :( nasıl yapmış yahu içim gitti resmen sanat

Türker Akgün' Alıntı:
Bu nedir abi böyle. ???

Hakan abi sende hepten bitirdin bizi, elimiz iş görüyor sanıyorduk hasbel kader. :embarras:
Dahada maket bıçağı almam elime. :'(
Yaaa Türkerim , aynı duyguları ben de yaşıyorum bu işleri görünce , aslında hepimiz az çok bu işleri yapabiliriz , bunu yapmak bir mucize değil , yetenek bilendikçe keskinleşen bir bıçaktır , ben yetenksizim demek baştan teslim oluştur , sadece bu işleri yapan kişilerin bizlere göre olan artıları , zamanları varmış, haliyle ekonomik olarak rahatlar , evleri müsait, bu ve bu gibi sebepler işte.Haa , şu da bir gerçek , eğer birşeyi yapmak istiyorsan , bunların hiç birisi de bahane değil , içinden gelecek o kadar.İşte bu içinden gelenlere de usta diyoruz :)
Madem hoşunuza gitti size birşey daha göstereyim , hayalimdeki projedir.Kimse yanlış anlamasın asla ırkçı ya da nazi hayranı değilim ama yaptıkları şu gemi nedense beni her düşündüğümde şaşırtıyor , olmaz böyle bir şey ve o zamandaki o teknoloji , inanasım gelmiyor....
13000 parçadan yapmış arkadaş , 13000'e kadar saysanız ne kadar sürede biter? :laugh:

Mesut AKIN' Alıntı:
abi bunlar sıyırmış :D normal insan bununla bukadar nasıl uğraşır :D emekli olsan bunlarla uğraşacak mecalin kalmıyor ki zaten devlet sana bunlarla uğraşacak kadar maaşta vermiyor :( nasıl yapmış yahu içim gitti resmen sanat

Evet Mesut kardeşim , sadece bu bir sanat diyebiliriz , başka söylenecek tek kelime yok , zaten kifayeti de yok.Yapmak istersen planları var bende , gönderebilirim sana , ama 1 yıl seni sahalarda göremeyiz diye korkuyorum... :lol: :lol:

yok Hakana bi ben almiyim :D parça pinçik şeeylerle uğraşmayı seviyorum ama yapıştırdığım şey,in kurumasını beklemekten nefret ediyorum bu nedenle mekanik işine hastayım :D civatayı tak gitsin :D ben Helikopterimle uçağımla mutluyum aman diyim beni bulaştırma :D

abi sende CNC tezgah vardı değilmi ? trex 600 ümün alt karbon plakasında çatlak var yenisini alıcam ama 30 dolar çok para :D bunu kesme şansımız olurmu 2mm lik aluminyumdan ?

parça bu

FUF-371CF.jpeg

Mesut AKIN' Alıntı:
yok Hakana bi ben almiyim :D parça pinçik şeeylerle uğraşmayı seviyorum ama yapıştırdığım şey,in kurumasını beklemekten nefret ediyorum bu nedenle mekanik işine hastayım :D civatayı tak gitsin :D ben Helikopterimle uçağımla mutluyum aman diyim beni bulaştırma :D

abi sende CNC tezgah vardı değilmi ? trex 600 ümün alt karbon plakasında çatlak var yenisini alıcam ama 30 dolar çok para :D bunu kesme şansımız olurmu 2mm lik aluminyumdan ?

parça bu

FUF-371CF.jpeg

Keseriz Mesut kardeşim.Sanırım sorun olmaz....

Ynt: Chevy Bel Air 1957 1:25 Scale Statik Model

Abi malzemeyi tedarik edeyim , şablonu aluminyumun üstüne çizer yollarım olmazmı :)

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

malzemeyi temin et iki üç adetlik malzeme olsun.. parçayı a4 e şablonla ölçülerinide mutlaka kumpasla al ve çizime yaz bi zahmet... iki üç adetlik malzeme olursa hem kargo masrafları hem maliyetin düşer.. hemde bol miktar yedeğin olur.

Ynt: Chevy Bel Air 1957 1:25 Scale Statik Model

Tamam Hakan abi ) teşekkür ederim şimdiden :)

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi