[RJX X-Treme 90 Nitro] Nedersiniz ?

ERDEMANIL

RC Candır... Helikopter Canandır... İyi Uçuılar...
Selamlar RealFlight 6.5 De şuanda severek kullandığım bir model olan rjx marka heli hakkında ki siz değerli ustalarımın görüşlerini almak için açtım bu konuyu...

İşin aslı similatör elime geçeli 3 gün oldu nefes almadan çalışıyorum acaip hoşuma gitti hemen her uçak ve heliyi denedim ama uçak lar beni kesmedi başından beri heli için almıştım neyse mega heli packı falanda yükledim şu anda benim yapmak istediğim ve garip şekilde yapabildiğim agresif 3d hareketlerime (Oldukça tuhaf yeni başlıyanlar düz uçamaz ama ben rahatça 3d hareket yapıyorum) birtek RJX X-Treme 90 dayana bildi şu video programının crackini yapar yapmaz eklicem videolarını...

Sonuç olarak size sorum şu nasıldır nasıl bilirsiniz ben araştırma yapıyorum pekçok sitede parçalarını buldum hoş kiti dahi TUZLU! ama benim için para mesele değil gerekirse 1 sene sabrederim biriktiririm parasını neticede öğrenciyim :)

Demek istediğim benim çok hoşuma gitti bu helikopter quick editten kumanda ayarlarını da yaptım 100 de 100 hassasiyetle uçuruyorum :) şimdi rüzgarlı havalarda çalışmaya başladım :) önceki bloğumda bana similatör almam için şiddetle öneriler yağdıran siz ustalarıma çok teşşekür ederim sonuçta bende ilk gün bayağı kırım geçirdim başında geçirdiğim saatleri saymadım ama her gün en az 6 saatimi geçiriyorum...

Değerli yorum eleştirilerinizi sabırsızlıkla bekler uçana iyi uçuşlar hayalini kurana BOL sabırlar dilerim...

Saygılarımla...

Merhaba Erdem, gunde 6 saat sim calismasiyla bir seneye kalmaz uluslararasi yarisma pilotu duzeyine gelirsin, umarim bu hizin devam eder :) ama sim calismasiyla, simle oynamak arasinda fark var. Simulatorun faydali olabilmesi icin izlemen gereken yollar var. 3d hareketlerden kastin nedir bilemiyorum tabi su anda, videonu sabirsizlikla bekliyorum. :) Sadece sunu soylemek istiyorum, simde bazen gelisine bazi hareketler cikar, goze de hos gelebilir, ancak ne yaptigini bilerek ve onceden planlayarak yapman lazim.

Bu arada bahsettigin modeli bilmiyorum, sanirim Turkiye'den de bilen cikmaz :) Rjx palleri ve baska aksesuarlari olsun severek kullandigim bir marka, ama is heliye gelince ne yapmislardir, nasildir bilemiyorum.

Erdem,

Cok baslamak istiyorsan 250 sinifi elektrikli heli ile basla,
Nitro motorlu heliler 600 siniftan baslarki bu senin hem butceni kaldirmaz, ham masrafi coktur hemde parcasi pahalidir,
Bak 600 sinif helikopterin sadece pal maliyeti sana ortalama 200 TL ye patlar,
Nitro yakit ise cebinden en az 100 TL cikartir sadece 4lt icin,
Parcalarida ona gore cok pahali kacar sana,
Ayrica 600 luk heli senin can guvenligin icinde sakincali,

Model secerken TR deki kullanim yayginligina, parca bulunabilirligine, yedek parca maliyetine bakarak secim yapmalisin,

Sana onerim ya bir trex 250 veya klonlarindan birini secmen, yada Thunder Tiger in Mini Titan modelini secmen olur,
Yok illa ben buyuk alacam diyorsan sakin 450 otesinede gecme, al bir trex 450 pro dfc rtf keyfine bak, teknomodel de 1,650 TL,

Selamlar,

Similatörde kullandığım heliyi internette resim olarak bulamadım başka modelleri var aslında realflight 7 yi bulamadım bulsam onu alırdım bende 6.5 var şu an ve şundan eminim ki o 3 d hareketleri kasıtlı yapıyorum başım sıkışınca 3 d moddan çıkarıyorum helikopteri önüme getiriyorum kuyruğu bana bakacak hale getirip tekrar başlıyorum...

Aslında sıkıntı şu çok kullandılarımda yaptığım hareketlerden dolayı kuyruk ve ana bıçakları çoğu zaman havada parçalandı şu ana kadar bi trex 500 bide rjx dayandı bikaçtane daha var böle ama modelleri aklımda değil x7 ve x5 i denedim thk da kitlerini görmüştüm ama onlar çok agresif geldi :)

anlıyorum çok mantıklı diyorsun abi ama küçük modeller çok hareketli :) sabit tutmasını bir bevere bilsem süprt olacak aslında elektrikli başlangıçta benim de çok işime gelecek özellikle bi trex 500 ama bakıyorum bi taraftan para bulmam lazım bi taraftan çalışmam lazım lazım oğlu lazım...

nys fiziksel olarak uzun süre alamasam da okadar zevkli ki kullanmayı kısıtlaya bilirim ama bırakır mıyım bilemiyorum :)

ŞİMDİ Kapattım similatörü gece uyuyyamadım nerdeyse 9 saattir başındayım :) bu 700 sınıfı heliler izlediğim zaman içim gidiyordu similatördede olsa kullanma şansı buldum ya miss ...

Evrim SUTEL' Alıntı:
...
Sana onerim ya bir trex 250 veya klonlarindan birini secmen, yada Thunder Tiger in Mini Titan modelini secmen olur,
Yok illa ben buyuk alacam diyorsan sakin 450 otesinede gecme, al bir trex 450 pro dfc rtf keyfine bak, teknomodel de 1,650 TL,
Evrim nasıl büyük nitro yanlış bir tercihse 250 elektrikli de öyle yanlış bir tercih :)

Erdem şu an öğrenci ve onun için en güzeli bolca simulator ve hemen isterse 6 kanal micro heli V977. Yok ben micro istemiyorum derse o zaman para biriktirmeye aynen devam :)

Sim çalışması sonusunda ise zaten gerekli uyarıları Emre abin yapmış. Merakla ilk sim videonun paylaşmanı bekliyoruz.

Senden 3d daha ziyarete aşağıdaki derslerde anlatılan hareketleri kısa kısa yapmanı ve bizlere göstermeni rica ediyoruz.

https://www.rckolik.com/rc-helikopter-simulator-dersleri-indeks-t1498.0.html

ya elimde action vardı cracklemek için uğraşmıştım okadar şimdi bişeyler olmuş adi piç kurusu :) çalışmıyor bana önere bileceğiniz bir program varmı video için ?

:RCKolik: :RCKolik: :RCKolik: :RCKolik: :RCKolik:

ErdemAnıl' Alıntı:
....Aslında sıkıntı şu çok kullandılarımda yaptığım hareketlerden dolayı kuyruk ve ana bıçakları çoğu zaman havada parçalandı şu ana kadar bi trex 500 bide rjx dayandı bikaçtane daha var böle ama modelleri aklımda değil x7 ve x5 i denedim thk da kitlerini görmüştüm ama onlar çok agresif geldi :)
Böyle bir şey olamaz. Simde tüm modellerin dayanaklılığı aynı. Gerçek hayatta pali yere bir kere sürtersen gider, simde devam etmesine sen aldırma.

Dediğim gibi sen şu an PC OYUN modunda büyük ihtimal hoşça vakit geçiriyorsun. Şimdi bakalım ne kadar yeteneklisin test edelim. Al sana bir ÖDEV

Ödevimiz çok basit. Helikopteri aşağıdaki Türker abinin anlattığı şekilde 4 yönde de (Her bir yönde 1 dak olarak toplam 4 Dak) SABIT tutmaya çalışacaksın. Bak 3D demiyorum SABIT DURMAK diyorum. Eminin 3D yapan birisi olarak bu sana çok kolay gelecektir ;)

https://www.rckolik.com/simulator-dersleri-rc-helikopter-hover-tail-in-side-in-nose-in-t1418.0.html;msg=3056
https://www.rckolik.com/simulator-dersleri-rc-helikopter-hover-tail-in-side-in-nose-in-t1418.0.html;msg=3057
https://www.rckolik.com/simulator-dersleri-rc-helikopter-hover-tail-in-side-in-nose-in-t1418.0.html;msg=3058

ErdemAnıl' Alıntı:
ya elimde action vardı cracklemek için uğraşmıştım okadar şimdi bişeyler olmuş XXXXX XXXXX :) çalışmıyor bana önere bileceğiniz bir program varmı video için ?
Bak bu şekilde ifade kullanırsan olmaz ama Erdem..... >:( Seni sevip, değer veriyoruz lütfen kullandığın ifadelere dikkat.....

Ödev yapmaktan tarih dersi harici nefret ederim ama bi ayrıcalık tanıyacağım madem yapacam bu işi tam yapayım şimdi çıkmam lazım işe gidecem akşam video atabilirmiyim bilmiyorum ama kesinlikle çalışacam haberdar ederim.

Her şey için teşekkürler...

:RCKolik: :RCKolik: :RCKolik: :RCKolik: :RCKolik:

Not: Şirin bir argo kelime olduğu için kullandım ama rahatsız olduysan kullanmam... :(

Neresi sirin anlamadim? Baya agir kufur bu. Bu sirinse kufrederken ne kullaniliyor sizin orda Erdem?

Abi sorma ne sen SOR ne ben söyleye yim bildiğin gibi değil ... :yuppi: :yuppi: :yuppi:

Simulatörde havada heliyi parçalarken kumanda nasıl dayanıyor öerak ettim

Simülasyon konusunda tek bir doğru olmamak ile birlikte; şu gerçek, tüm durumlar için geçerlidir:

"Hava ile çarpışmak mümkün değildir"

Modeli havada bi yerlerde tutmak ile, modeli havada "O" noktada tutmak, yada hareketi "O" alana kısıtlamak arasında çok fark vardır.

Örn; dün yüklediğim şu videoya bir bak, çok uzun değil ama özellikle 40. saniyeden sonrası önemli.

40-45. saniyelerde farkediyorum ki, harekete devam edersem, model ya bana çok yaklaşacak, ya da arkamdaki seyircilere kaçacak. Burada 47-48. saniyelerde harekete son verip tekrar önüme alıyorum (onu da çuvalladığımı çaktırmayayım diye piroflip ile yapıyorum, heheheh).

Simülatör faydalıdır, ancak en büyük faydası modeli gerçek hayatta nasıl kullanacaksan, sim modelini o şekilde kullandığında olur.

Birlikte uçmuşluğum olan kişiler de bilir, her uçuş öncesi mutlaka izleyicilere/diğer modelcilere bir güvenli çizgi belirtir ve o çizginin önüne bana seslenmeden kimsenin gelmemesi gerektiğini söylerim. Simde de mutlaka bu çizgiyi korumalıyım.

Hareketi öğrenmek çoğu zaman işin sadece %25'idir. Diğer %25'i "şirin bir argo tabir ile" hareket boka sardığında (planladığın alanın dışına taştığında, planladığın irtifayı kaybettiğinde yada oryantasyonu takip edemediğinde), heliyi ve kendini soğukkanlılık ile nasıl kurtaracağını öğrenmektir. Kalan %50'sinde ise büyük baş bir cesaret gerekir, çünkü ufak bir hata tekrar yedek parça almak, modeli sökmek, toplamak, ayarlamak, test etmek aşamalarına sokar seni... Tabii zarar sadece "mala" geldi ise.

Düzenli sim çalışmalarımı paylaştığım bir başlığım var, tam olarak bu hareketleri çalışamayacak olsan da, sim çalışma disiplinini oturtmak açısından bir göz atmanı öneririm (şu an itibarı ile başlık-okuyanlar listesinde adını hiç görmedim de...)
https://www.rckolik.com/sim-calismalarim-ergun-nightsinger-gurer-t8245.0.html

Hatta burada dikkat çekici noktalardan biri de şu mesaj;

https://www.rckolik.com/sim-calismalarim-ergun-nightsinger-gurer-t8245.0.html;msg91319#msg91319

Mehmet, Emre abilerin hatırlayacaktır, daha simde hareketi (pirotictoc) bu kadar oturtmadan, Eskişehir buluşmasında model üzerinde denemeye cesaret etmiştim.

Çünkü hareketi tam olarak yapamasam da, simde hareketi çıkaramadığım anda ne yapmam gerektiğini ve modeli nasıl toplayacağımı öğrenmiştim.

Umarım yazdıklarım sana modelciliğin pilotaj basamağı açısından daha uygun bir bakış açısı kazandırır.