Pilot Rc 73" Extra 330SC

Abi, bana da saçma geldi. Sanırım kill switch receiverindaki beslemeden atesleme bataryasını şarj etmek için düşünülmüş. Beyin yakan icatlar ?

Şuraya çizimi bırakayım:

e86se.jpg

Her kanatta 5 standart servo gücünde 1 servom var ?

Amacım kanattan sarkan kablo olmaması ve sağlıklı ve uçuşta yerinden oynamayan ve kurulumu olabildiğince pratik bir soket sistemi
Smart Fly firmasını toptan satın almış gibisin :) :)
Kanatta tek bir servo varken o maceralara girişmek gerekir mi? Bence hayır. Servo soketine güzel bir kilit işi bitirir.
Retract, flap, aileron, ışık vs olsa ekstra bir konnektör sistemi mantıklı oluyor ama tek aileron için ürküteceğin kurbağaya değer mi bilemedim.

Smart Fly firmasını toptan satın almış gibisin :) :)
Kanatta tek bir servo varken o maceralara girişmek gerekir mi? Bence hayır. Servo soketine güzel bir kilit işi bitirir.
Retract, flap, aileron, ışık vs olsa ekstra bir konnektör sistemi mantıklı oluyor ama tek aileron için ürküteceğin kurbağaya değer mi bilemedim.

İlk sahibine sormak lazım Smart-Fly olayını. Renk renk desen desen içerik ?

Soket konusunda bu yüzden kararsızım abi. Bakalım. Gerçi herhangi zamanda yapılabilir birşey. Maksadım fikir toplamak olabildiğince. Kilit vs takınca da kablo boşta sallanıyor. Ona da çözüm var ama eziyetli işler. Böyle olursa tak çevir olacak yalnızca. Oynayan birşey de olmayacak govde içerisinde

Bu arada kabus gibi bir tasarım bu kill switch. İki parça ve arada fiberoptik bağlantı var. Çok mu eski bir şey acaba? Eski parazitli ateşlemelere uygun...
Basit bir Rcexl ya da muhteşem bir SumeronicsRC kill switch bunun onda biri yer tutar, hatta uçakta görünmez bile. :)

İlk sahibine sormak lazım Smart-Fly olayını. Renk renk desen desen içerik ?

Soket konusunda bu yüzden kararsızım abi. Bakalım. Gerçi herhangi zamanda yapılabilir birşey. Maksadım fikir toplamak olabildiğince. Kilit vs takınca da kablo boşta sallanıyor. Ona da çözüm var ama eziyetli işler. Böyle olursa tak çevir olacak yalnızca. Oynayan birşey de olmayacak govde içerisinde
Yahu benzinli motor olunca her bi şey oynayacak. :)
İlla soket diyorsan RS232 konnektör çiftleri hem yanlarındaki montaj kulakları hem de sıkı geçmeleri ile iyi bir seçenek olabilir.

Yahu benzinli motor olunca her bi şey oynayacak. :)
İlla soket diyorsan RS232 konnektör çiftleri hem yanlarındaki montaj kulakları hem de sıkı geçmeleri ile iyi bir seçenek olabilir.

RS232 düşünmedim değil. Akım değerleri ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Gördüğüm soketler IP68 ve 5A akıma dayanıyorlar

Bu arada kabus gibi bir tasarım bu kill switch. İki parça ve arada fiberoptik bağlantı var. Çok mu eski bir şey acaba? Eski parazitli ateşlemelere uygun...
Basit bir Rcexl ya da muhteşem bir SumeronicsRC kill switch bunun onda biri yer tutar, hatta uçakta görünmez bile. :)

Abi, aynen dediğin gibi. Kill switch için alıcı ayrı verici ayrı yerde. Guvenli bir sistem gibi gorunse de bir yere tespit etmesi kolay degil. Guvenlik bakimindan bir artisi eksisi varmi ? Fiber optik kabloyu tutan parca oldukca saglam saglikli ama devrenin bir handikapi varsa o konuyu dusunmek gerekir

Baktım profiline Evren beyin, Expatmodeller. Yüz yüze tanışmamış olabilirim. Ama paylaşımlarını hatırlıyorum

İsmen bana çok tanıdık gelmekle birlikte sanırım yüzyüze tanışmadık hiç...

Elinize sağlık çok temiz ve titiz bir çalışma örneği :thumbup::saygilar:

• Beğen
Tepkiler: 3dholicpilot
Abi, aynen dediğin gibi. Kill switch için alıcı ayrı verici ayrı yerde. Guvenli bir sistem gibi gorunse de bir yere tespit etmesi kolay degil. Guvenlik bakimindan bir artisi eksisi varmi ? Fiber optik kabloyu tutan parca oldukca saglam saglikli ama devrenin bir handikapi varsa o konuyu dusunmek gerekir
Eksisi olur artısı olmaz. Tüm kill switchler zaten (gereksiz de olsa) opto izolasyon içeriyor artık.

• Beğen
Eksisi olur artısı olmaz. Tüm kill switchler zaten (gereksiz de olsa) opto izolasyon içeriyor artık.

Abi, bu durumda benim icin bir kill switch uretmeni rica edebilirmiyim. Kablo boylarini bir defada vereyim size, uzatma ihtiyaci olmadan ya da kisa kalmadan mumkun olan en az elemanla bitiririz.

Bir de soft switch icin ne yapabiliriz, standart switch goruntusunde birsey yapabilme sansimiz varmi ?

Abi, bu durumda benim icin bir kill switch uretmeni rica edebilirmiyim. Kablo boylarini bir defada vereyim size, uzatma ihtiyaci olmadan ya da kisa kalmadan mumkun olan en az elemanla bitiririz.

Bir de soft switch icin ne yapabiliriz, standart switch goruntusunde birsey yapabilme sansimiz varmi ?
Kill switch kolay. Soft switch için aleti kurcalamalıyım.

• Beğen
Hazır aklıma gelmişken değinmeden geçmek istemedim.

Esnek yapıştırma gereken yerlerde bir favori yapıştırıcım var. İnis takımı etekleri için daha önce sanırım cyano kullanılmış. Hem gevrek olduğu için tutmamış hem de beyaz bir iz bırakmış. Temizlemekle uğraşmadım ama yeniden yapıştırmayı UHU POR ile yaptım. (Tipik kontak yapıştırıcı uygulaması. İki yuzeye sür, solventin bir miktar uçmasını bekle, birbirine sıkıca bastır kurumasını bekle şeklinde)

Ayrıca her türlü kopuk modelde (epp/eps/epo) esnek birlesim yerlerinde muhtesem sonuç veriyor (ornegin inis takımı govde birleşim noktası ya da epp de yirtilan mentese hattı). Kürlenmiş hali de yıllarca esnek yapıda kalınca tadından yenmiyor. Fiyatı da 15-20 lira civarı olsa gerek

e8Q0F.jpg

Alıcı olarak AR8000 de karar kıldım. Benzinli birçok modelde sorunsuz kullanım rapor edilmiş forumlarda. Yeterince güvenli bir alıcı. Bir tane de harici uydusu mevcut. İşimi fazlasıyla görüyor. 11ms frame rate ve 2048 çözünürlük benim amatör uçuşum için uygundur.

Kuyruk tarafındaki servoların çoraplama işleri tamamlandı. Alıcı ile birlikte ufak bir mock up yaptım. Yerine tespit için öneri ve fikirlerinizi bekliyorum

e8Ixw.jpg

e8L3n.jpg

Eksikler:

A) 5 kablo daha çekmem gerekiyor alıcıya doğru:

1- Alıcı güç beslemesi kablosu
2- Atesleme sinyal kablosu
3- Gaz servo kablosu
4- Kanat 1 kablosu
5- Kanat 2 kablosu

B) Ateşleme için Sümer abi kill switchi benim ölçülere göre kablolayacak. Dolayısıyla kablo ekiyle ugrasmayacagim. Yalnızca çorapları gecirip yerine tespit edecegim üniteyi. Akıllı olmayan tip istedim. Zira tepsi ile uçtuğum ve kill switch de köşede olduğu için yanlışlıkla temas şansım yok butona

C) Regülatör kanat borusunun hemen ardına tespit edilecek ancak nasıl yaparım bilemedim. Baş aşağı şekilde monte etmeyi düşünüyorum. Kablolama aşağıda olacak. Fikir varsa açığım

D) Pervane sipariş etmedim halen, onu da aradan çıkarmam gerekiyor

E) Alıcı bataryalarını sipariş etmedim, aynı şekilde aradan çıkması gerekiyor

Bu 5 maddelik liste tamamlandığında model uçuşa hazır hale geliyor

Alıcı olarak AR8000 de karar kıldım. Benzinli birçok modelde sorunsuz kullanım rapor edilmiş forumlarda. Yeterince güvenli bir alıcı. Bir tane de harici uydusu mevcut.
Spektrum 2 adet Satellite kullanılmasını tavsiye ediyor. Özellikle uçak gibi büyük modeller için. Bu satellite monte ederken birbirlerine 90 derece olacak şekilde monte etmeni unutmayın :)

Spektrum 2 adet Satellite kullanılmasını tavsiye ediyor. Özellikle uçak gibi büyük modeller için. Bu satellite monte ederken birbirlerine 90 derece olacak şekilde monte etmeni unutmayın :)

Yorum için teşekkür ederim. AR8000'a tasarım olarak yalnızca 1 uydu takilabmekte. O konuda sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Benzinli modelde kullanılabileceği kullanım kılavuzunda da yazılı.

e8WNU.jpg