1/72 ve 1/48 THK Hurricane Mk2C Trop Maketleri Yapımı

Görünüşe göre düz aluminyumu kurtarabildik :)

Orjinal, yeni bir Alcad kadar mükemmel olmasa da fena olmadı sanki. Ama yarı yolda airbrush tıkandı (önceki boyamalardan kalan tortular) büyük Hurri tam anlamıyla boyanamadı...

r_9905438a-62a5-4eb7-b12a-2859eee8989e_5afe84e71870b.jpeg

r_1b70560a-d01d-4637-876d-d3b7a19d0f7a_5afe84f1b15a4.jpeg

r_c3756568-42f4-48fd-b738-81c7233abb2d_5afe8500b0176.jpeg

Buarada şu görüntü de pek hoşuma gidiyor, sizlerle de paylaşmak istedim :)

r_c5decbac-0db9-43c1-98bc-476ed52e2e60_5afe8507d092a.jpeg

1/24 lük hurricane kokpiti ve 1/48 lik hurricane kokpiti... arada iki kat fark var ama görsel fark çok daha etkileyici... (2 kat ölçek farkı olması objelerin hacimleri arasında 8 kat fark olması anlamına geliyor)

Bir de bu büyük olandan tam 3.5 kat daha büyük ölçekte olan RC hurrinin kokpitini hayal edin :)

Buarada panterlerde de gelişme var ama onları ayırıp ayrı bir başlıkta yazmaya karar verdim, bu başlık ödül hurricanelere ait olacak sadece :)

Malum koltuğun kemersiz olması bir türlü içime sinmiyordu. Baktım gövdede yada kanatta çok fazla tesviye işi olmayacak, biraz daha vakit var diyip gövdeyi kapatmamıştım. Geçen gün aklıma bir yöntem geldi, hemen deneyeyim dedim... Elimde olan 1/24 ölçekli "photoetch" boyalı kemer setini tarayıp bilgisayara attım. Sonra bu taranmış görüntüyü yaklaşık yarı yarıya küçültüp (1/48 ölçeğe getirip) ve bu civarda olan ama biraz aşağı biraz yukarı farklı büyüklüklerde olacak şekilde yan yana yerleştirip renkli olarak çıktı aldım ve içlerinden en uygun boyda olanı seçtim. akşam bunu dikkatlice kesip koltuğa koyup bakacağım... güzel olursa aynen devam ederim, güzel olmazsa C planını bekleyeceğim :)

r_50093f7a-2cc5-4abc-9e92-46d1e31d0408_5b03d4ed31873.jpeg

Abi eğer yanlış hatırlamıyorsam bu koltuk ve kokpit ekipmanları model bittikten sonra bir daha görünmeyecek değil mi? Bir daha görülmeyecek parçalara bile bu kadar emek veriyorsan modelin dışı Nasıl olacak hayal edemedim. Eline sağlık gerçekten iş maketi aşıp sanat eseri klasmanına doğru gidiyor :saygilar:

Abi eğer yanlış hatırlamıyorsam bu koltuk ve kokpit ekipmanları model bittikten sonra bir daha görünmeyecek değil mi? Bir daha görülmeyecek parçalara bile bu kadar emek veriyorsan modelin dışı Nasıl olacak hayal edemedim. Eline sağlık gerçekten iş maketi aşıp sanat eseri klasmanına doğru gidiyor :saygilar:

Teşekkür ederim :)

İçi seni dışı beni yakar diyeyim :)

Dediğin gibi kokpitin çok büyük bir kısmı görünmeyecek, ama koltuk en çok görünecek kısım. Bomboş olunca da çok eksik duruyor ayrıca gerçekçilikten de uzaklaşıyor, zira gerçek uçakta uçak boşken de kemerler orda duruyor...
Yüksek ihtimalle pilot camı yerine gelince bunların hiçbirisi görünmeyecek oda ayrı bir şey :)

Mutemelen bu soru en çok duyduğum sorudur, “görünmeyecek olan birşey için neden bu kadar uğraştın ki?” :)
Şöyle söyleyeyim, ben yaptığım şeye bakmaktan, yada uçurmaktan daha çok yapmaktan keyif alıyorum :) o yüzden “varsın görünmesin ben yaparken gayet de keyif aldım” durumu oluyor.

Dış kısmı için de beklentinizi fazla yükseltmeyin, decal, eskitme ya da son kat vernik aşamasında çöpe giden pek çok güzel kokpitli maketim oldu :evil::evil::evil: