JR PROPO FORZA 450 TAKIMI

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan arda
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Her ne kadar buluşmalar sayfasında paylaşmış olsak da Rasim kardeşimizin Yuvacık Heliportta yapmış olduğu MAIDEN videosunu burada da paylaşalım dedik :halay:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Her ne kadar buluşmalar sayfasında paylaşmış olsak da Rasim kardeşimizin Yuvacık Heliportta yapmış olduğu MAIDEN videosunu burada da paylaşalım dedik :halay:

Yine beş dakikasını ziyan etmek isteyenler için bir uçuş olmuş ;D Ama muhabbetler güzel, heli camiasına yeni terimler de kazandırdık. Hard-hover (hover'ın bi adım ilerisi), Ota-rotasyon gibi :laugh:

One-way pinyon içinde, gear mesh de elimden geldiğince tatlı seviyede bıraktım ama kayışlı modelde tecrübe etmeyeli biraz oldu, hold'u çektim baktım model otlara doğru iniyor, full geri verip düze indim ama biraz zıplattık tabi :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Olayını anladım, swashın altına yerleştirilince swash-gauge in dış yüzeyi tam kavrıyor, swashı levelda tutuyor. eğer linkler manuale göre ayarlandı ise (47mm dıştan dışa) o pozisyonda metal servo hornlar sıkılıyor ve tamam... Ama işte alışkanlıklar kolay terkedilmiyor. :laugh: Ben manualde kafayı monte et derken monte etmedim, klasik tipte swash levelerı üzerine koydum ünite ayarlarken, sonra montajı tamamladım.
sonundaaa :D

DenizSERT' Alıntı:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ama işte alışkanlıklar kolay terkedilmiyor. :laugh:

Şunu anlatamadım ama ben :) 3 noktadan basan leveler daha çok hoşuma gidiyor, alışmışız ona. Öyle bakınca daha milimetrik ayar yapabiliyormuşuz gibi geliyor. Sonuçta üniteden servoya 1mm belki daha az mesafede hassasiyette komut verebiliyoruz ve o aradaki ince teması görene kadar gerekli ayarlamaları yapabiliyoruz. Ana şaft bileziği ile swash arasına sıkıştırılan bir plastik vasıtasıyla yapılan ayar diğeri kadar güzel olmaz diye düşünüyorum.

Sonuçta leveler elinde olmayan arkadaşlar alsınlar demiyorum. Bende gaui x3 ten dolayı vardı, onunla daha iyi olabileceğine inandığım için öyle ayarladım. Olmayanlar kitten çıkan aleti kullanırlar.

Rasim tebrikler valla eline sağlık ip gibi uçuyor model.Herkes ilk uçuşunu yapmış nerdeyse ben yapamadım.Pil siparişi vericem bugün inşallah.:)

Bu bana hiç yakışmayan geç kalışımın farkında olup assolistler en son çıkar diyerekten kendime teselli veriyorum artık. :laugh: :laugh: :laugh:

Arda Erkan' Alıntı:
......Bu bana hiç yakışmayan geç kalışımın farkında olup assolistler en son çıkar diyerekten kendime teselli veriyorum artık. :laugh: :laugh: :laugh:
Bu benzetme superdi iste :lollol: :lol:

Motor mountunda kırılan vidayı sökebildim :yuppi: ama sabah yenisini sipariş vermiştim artık yedek olur.

and6l2.jpg
17bgxj.jpg

Önce dremelle kanal açıp tornavida ile çıkarayım diye uğraştım ama vida içte olduğundan tornavida tutmadı, sonra hırdavatçıdan 1mm matkap ucu aldım taktım dremele biraz uğraştırdı ama sonunda başardım.

Ynt: JR PROPO FORZA 450 TAKIMI

Benim forza da turkiye ye giris yapti bakalim ne zaman elimde olucak

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Motor mountunda kırılan vidayı sökebildim :yuppi: ama sabah yenisini sipariş vermiştim artık yedek olur.

Önce dremelle kanal açıp tornavida ile çıkarayım diye uğraştım ama vida içte olduğundan tornavida tutmadı, sonra hırdavatçıdan 1mm matkap ucu aldım taktım dremele biraz uğraştırdı ama sonunda başardım.
Yine de gozun aydin Tevfik Bey, zor da olsa cikarmayi basarmissin %p

akan tekin' Alıntı:
Desene bu hafta sana da model toplama yollari gozukuyor Akan Bey :thumbup:

Valla abi eline sağlık kutlarım. Gerçekten prof. bir tornacı için bile oldukça uğraşması ve işçiliği zor bir iş başarmışsın. :laugh:

Bu 450 helilerde daha önce uğraşıyorken bolca başıma gelen bir olaydı. Fakat çok şükür artık kurtuldum.

Özelikle küçük vidalarda son sıkma aşamasını tornavidayı avucumla değil baş parmak ve işaret parmağımı kullanarak yapıyorum. Ve Loctite kullandıktan sonra tekrar kontrol için üstüne sıkma asla yapmıyorum.

akan tekin' Alıntı:

Akan abi imzandaki trex450pro yu ya satışa koy ya yeğen falan varsa ona hediye et derim ben :) taş çatlasın bi hafta sonra soğuyacaksın ondan ;D

Arda Erkan' Alıntı:
Valla abi eline sağlık kutlarım. Gerçekten prof. bir tornacı için bile oldukça uğraşması ve işçiliği zor bir iş başarmışsın. :laugh:

Bu 450 helilerde daha önce uğraşıyorken bolca başıma gelen bir olaydı. Fakat çok şükür artık kurtuldum.

Özelikle küçük vidalarda son sıkma aşamasını tornavidayı avucumla değil baş parmak ve işaret parmağımı kullanarak yapıyorum. Ve Loctite kullandıktan sonra tekrar kontrol için üstüne sıkma asla yapmıyorum.

Teşekkür ederim Arda. Hayatımda ilk kez bir model topluyorum ve bu gibi durumlarla daha çok karşılaşacağımıda biliyorum, bunlar insana tecrübe oluyor. Zaman içinde de vidayı sıkarken sıkma kuvvetini ayarlamayıda öğreneceğim.
Henüz mekanik olarak toplamaya başladım ve özellikle kablolamaya çok özeniyorum, mümkün olduğunca frame in içinden kablolamaya dikkat ediyorum görsellik açısından. :) Elektronik ayarlarıda sürekli forumda birşeyler izleyerek ve okuyarak anlamaya çalışıyorum. Bunu tek başıma başarmak istiyorum. :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Akan abi imzandaki trex450pro yu ya satışa koy ya yeğen falan varsa ona hediye et derim ben :) taş çatlasın bi hafta sonra soğuyacaksın ondan ;D
Bence hic acele etme Akan bey ;) Biraz bekleyip ucus sayisi ve Ozellikle yerle temaslar arttıkça Forza'nin performansini ve sonrasini gormekte buyuk fayda var :lollol: :lol:

Tevfik Sıkılı' Alıntı:

and6l2.jpg
17bgxj.jpg

Helal olsun abi azmin zaferi alkış [emoji122] [emoji122] [emoji122]