SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

Rasim Öztürk' Alıntı:
Zor tabii istanbulda uçacak yer bulmak :) Burda herhangi bir yönde yaklaşık 20dk gitseniz, her yer açık arazi :laugh:

https://www.google.com.tr/maps/place/Eski%C5%9Fehir/@39.7654539,30.4747748,12z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x14cc3e08220c0e5f:0xbc89395938049a08?hl=tr

Bir de şöyle şehirlerimiz var;

http://www.hurriyet.com.tr/istanbulun-nufusu-130-ulkeyi-gecti-27020377

Haa bir de şu var; (1:53)

Artık bayramda bile gelmez oldular. Şimdi isteseler de gelemiyorlar gelecek memleket kalmadı
Mardinde yalnızım belki helici olarak ama alan konusunda ben de şanslıyım

Ne kadar dogrudur emin olamadim ama gorunen o ki Ozellikle yurtdisindan gelen DRONE larin gumruk islemlerinde cihaz kayit sartti aranmaya baslamis :rolleyes:

50baec9284f5745e229a933aee0f59a1.jpg

Olmayan aletin fotoğraflarını çekip kayıt mı yaptıracaklarmış yani???

Sümer Yamaner' Alıntı:
Iste korkutugumuz durumda bu degil miydi abi ?? Kraldan cok kralcilar...

İyide kayıt sadece drone için geçerli değil ki. O zaman helileri de tutmaları gerekir. Anlaşılan kim ne anladıysa onu uygulayacak.

Ben Özellikle,

1 Mayıs'tan sonra Ticari uçuş yapmak isteyen insanların durumunu merak ediyorum. İstenen Evraklar belgelerin maşşalahı var.

Aşağıdaki tanımlamada kullanılacak "Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan gerekli kullanım izinleri alınması"ndan bahsediliyor? Böyle bir izin alan var mı?

Uçuşa elverişlilik ve özel uçuş izni belgesi
MADDE 8 – (1) İHA0 sınıfındaki İHA için Genel Müdürlük tarafından Tahditli Tip Sertifikası, Uçuşa Elverişlilik Sertifikası veya SHY-21 kapsamında Özel Uçuş İzni Belgesi düzenlenmez.
(2) İHA1 sınıfındaki İHA için Genel Müdürlük tarafından Tahditli Tip Sertifikası, Uçuşa Elverişlilik Sertifikası ve Özel Uçuş İzni Belgesi düzenlenmemekle birlikte bu evrakların yerine Genel Müdürlük resmi internet sayfasında örnekleri verilen Emniyet ve Uygunluk Beyanları kabul edilmektedir. Emniyet Beyanının geçerli olabilmesi için aşağıdakiler yerine getirilir:

sistemlerinin imalatında kullanılan standardlar belirtilir.
b) İHA ve sistemlerinin belirtilen teknik özelliklere, ekipmanlara ve sistem bileşenlerine çalışır halde sahip olduğu, bakımlarının uygun şekilde yerine getirildiği hususunda İHA pilotu tarafından Emniyet Beyanı yayınlanır ve bu beyan her yıl yenilenir.
c) İHA ve sistemlerinde kullanılacak frekanslar için, 05/11/2008 tarihli ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan gerekli kullanım izinleri İHA işleticisi/sahibi/pilotu tarafından alınır. Emniyet Beyanında, alınan frekans kullanım izninin tarihi, sayısı, tahsis edilen frekans bilgileri yer alır. İzin verilen frekansın kullanılması, her türlü girişime karşı gerekli tedbirlerin alınması İHA pilotu sorumluluğundadır. İHA ve sistemlerinde kullanılacak elektronik haberleşme cihazları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun olur.
ç) Bakım onarımı yapan gerçek/tüzel kişinin ismi ve iletişim bilgileri de Emniyet Beyanında yer alır.
(3) İHA2 sınıfındaki İHA için, İHA1 sınıfı için uygulanan kurallar ile birlikte aşağıda belirtilen doküman ve belgelere göre güvenli ve emniyetli operasyon yapma kabiliyeti değerlendirilerek 3 yıl süreli Özel Uçuş İzni Belgesi düzenlenir:
a) Teknik özellikleri açıklayan İHA ve sistemlerine ait ürün kataloğu,
b) Satın alma faturası ve imalatçı tarafından yayımlanan Uygunluk Beyanı, ürünün imal tarihi, marka, model ve seri numarası,
c) Tüm uçuş ve bakımların ayrıntılarıyla gösterileceği kayıt defteri,
ç) İHA’nın sürekli uçuşa elverişliliğini sağlamak için üreticinin ve/veya tasarımcının uçuş ve bakım el kitaplarının uygulama kayıtları,
d) Kullanım sınırlamaları, sağlanması gereken özel prosedürler ve teknik koşullar,
e) Ömürlü parçaların, sistem bileşenlerinin ve faydalı yüklerin durumu ve değişim kayıtları ile birlikte bakım ve tamir kayıtları,
(4) İHA3 sınıfındaki İHA için Genel Müdürlük tarafından Uçuşa Elverişlilik Sertifikası düzenlenir ve her 3 yılda bir yenilenir. Uçuşa Elverişlilik belgesinin düzenlenebilmesi için üçüncü fıkradaki hususlarla birlikte aşağıdakiler aranır:
a) Tip sertifikası ve Teknik Veri Listesi veya üretici tarafından Tip Sertifikası referans alınarak yayınlanan Uygunluk Beyanı.
b) Genel Müdürlük veya üretici otoritesinin yayınladığı Uçuşa Elverişlilik Direktiflerinin, sorumlu kişi tarafından imzalanmış güncel uygulama durum listesi.
c) Üretici firma tarafından İHA ve sistemleri için yayınlanan zorunlu Servis Bültenlerin sorumlu kişi tarafından imzalanmış güncel durumu, Genel Müdürlük bu Servis Bültenlerinden gerekli gördüklerinin ilave olarak uygulanmasını isteyebilir.

ç) İHA ve sistemlerinin sürekli uçuşa elverişliliği için üretici tarafından yayımlanmış Bakım El Kitabı, Bakım Programı Dokümanı, Uçuş El Kitabı, vb. dokümanların uygulanması.
d) İlgili bakım kitaplarında belirtilen ve uygulanmakta olan ömürlü parça listesi. Bu listede ömürlü parçaların ismi, parça numarası, ömür durumu ile müracaat anındaki uçuş durumu gibi bilgiler ayrıntılı olarak belirtilir.
e) İHA ve sistemlerinin imal edildiği tarihten itibaren yapılmış bulunan periyodik bakımların durumu. Bakım süreleri ile yapıldığı tarih ve uçuş saati belirtilir.
(5) Uçuşa Elverişlilik veya Özel Uçuş İzni belgesi başka bir kişiye devredilirken Genel Müdürlüğe yazı ile bilgi verilmesi gerekir. Sözkonusu belgeler Genel Müdürlükçe uygun değerlendirilmesine müteakip devredilir.
(6) Ticari amaçla uçurulmak istenen İHA’lardan İHA0 ve İHA1 sınıfında olanlar en az İHA2 sınıfında istenen belgeleri sağlamak zorundadır ve yapılan değerlendirme sonucunda söz konusu İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lara Özel Uçuş İzin belgesi düzenlenir.

Benim bazı planlarım var, YTU de bir proje için IHA mı şehiriçinde kullanmam gereken durumlar olacak. Bu noktada SHK ya internet üzerinden gerekli kayıtları yapıp. Spesifik izinlerle uçmayı planlıyorum.

İKİNCİ BÖLÜM
Sınıflandırma, İthal Teknik Uygunluk, Zorunlu Teçhizat, Uçuşa Elverişlilik ve Özel Uçuş İzni, Bakım ve Onarım Sınıflandırma

MADDE 5 –
(1) Azami kalkış ağırlıkları referans alınarak İHA’lar 4 ayrı sınıfa ayrılır: a) İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’lar, b) İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar, c) İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar, ç) İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar.
(2) AR-GE çalışmaları kapsamında yapılacak test uçuşlarında, başvuru sahibi, test uçuşlarının kapsamını, uçulacak bölgenin koordinatlarını, irtifasını, üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortasını ve ilgili kategoriye uygun pilot bilgilerini Genel Müdürlüğe bildiririr, doğruluğunu taahhüt eder ve uçulacak bölge için izin alır.
a) AR-GE çalışmaları için üretilen İHA0 ve İHA1 kategori hava araçları Genel Müdürlük tarafından oluşturulan internet tabanlı “Kayıt Sistemi”ne kayıt edilir.
b) Bu tip test uçuşları için bu Talimatta belirlenmiş diğer gereklilikler aranmaz.

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Benim bazı planlarım var, YTU de bir proje için IHA mı şehiriçinde kullanmam gereken durumlar olacak. Bu noktada SHK ya internet üzerinden gerekli kayıtları yapıp. Spesifik izinlerle uçmayı planlıyorum.
Her yeni kanun ciktiginda yasanan sikintili bir donemde izin almak epey bir sancili olacaktir :-\ Simdiden kolay gelsin.

Gelismeler hakkinda bilgi verirsen seviniriz Ercan :RCKolik:

Merhabalar,
Hobbykingten phoenix 1600 composite glider aldım. Fakat gümrükte bekletiliyor ve SHGM den iha uygunluk beyani, teknik özellikleri iceren ürün kataloğu, üretim yılı, üretici ülke. ...... gibi bircok belge istendi. Daha once bu deneyimi yasayan oldu mu? Bu sorunu nasil çözdünüz?
Isteneler listesini ekte yolluyorum
Yardimci olursaniz cok sevinirim. Teşekkürler
23dcc533faac5b80d648651962ba4699.jpg

SM-T710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Cahit Kaş' Alıntı:
İyide kayıt sadece drone için geçerli değil ki. O zaman helileri de tutmaları gerekir. Anlaşılan kim ne anladıysa onu uygulayacak.
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Her yeni kanun ciktiginda yasanan sikintili bir donemde izin almak epey bir sancili olacaktir :-\ Simdiden kolay gelsin.
Serdar Mutlu' Alıntı:
Merhabalar,
Hobbykingten phoenix 1600 composite glider aldım. Fakat gümrükte bekletiliyor ve SHGM den iha uygunluk beyani, teknik özellikleri iceren ürün kataloğu, üretim yılı, üretici ülke. ...... gibi bircok belge istendi. Daha once bu deneyimi yasayan oldu mu? Bu sorunu nasil çözdünüz?

Tamamen şans eseri modelcilik dışı bir iş için, İstanbul / Başakşehir de ki posta gümrüğünde şöyle bir olayla karşılaştık, paylaşayım dedim.
Vatandaş DRONE getirtmiş, teslim almaya geldi, kutuyu açtılar, vatandaşa resmini çektirdiler ve SHGM kaydını yaptırıp gelip alabileceğini söylediler bu bir.
İkincisi ise tabi hemen memura sordum, sadece drone lar için mi bu iş diye, fakat sorduğum memur şöyle garip bir bakış atarak içeri girdi, orada ki başka bir memur dedi ki, "valla aslında uçuyorsa ne olsa fark etmez talimat bu şekilde, fakat öyle büyük bir kutu değilse, bazen gözden kaçabiliyor" .
Bence durum şöyle; denk gelir de, muayene ye takılırsa kayıt ettirmeni istiyorlar, takılmazsa ne ala. Ama ilerleyen günlerde daha sıkı bakarlar mı ? bakabilirler.
Bir de aklıma gelmişken espri manasında, modellerimize iyi bakalım zira bu iş böyle sıkıntılı devam ederse, ikinci el piyasası baya canlanır.
;D

Serdar Mutlu' Alıntı:
Merhabalar,

Gümrükte bekletiliyor derken, hangi gümrükte, İstanbul mu, İzmit mi? Eğer İzmit ise yüzyüze görüşerek açıklama yapılabilir. Yani ticari ithalat olmadığı, hobi amaçlı olduğu, SHGM'ye kaydı yaptırılacağı belirtilebilir. Veya SHGM'ye nasıl bir yol izleneceği sorulabilir.

Yönetmeliğin son revizyonuna nerden ulaşabilirim? İndirip çıktı almayı düşünüyorum.

2013 te hazırlanan talimat sınıflandırma olaylarına girmemiş. Yeni taslak sanırım şu ama rev.01 mi değil mi bilmiyorum. Ayrıca yürürlükte mi o da muallak;

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/taslaklar/SHT-IHA(1).pdf

SHGM siteden şu sayfada linki olan talimata tıklıyorum, 2013 de hazırlanan talimat çıkıyor (iha0-1-2-3 gibi sınıflandırmaları barındırmayan)... Onun da üzerinde iptal basılı...

http://web.shgm.gov.tr/tr/manset-haber/5081-iha-talimati-yayimlanmistir

Rasim Öztürk' Alıntı:
Yönetmeliğin son revizyonuna nerden ulaşabilirim? İndirip çıktı almayı düşünüyorum.
IHA sitesinin eskinden çalışan linki şu an çalışmıyor ne yazık ki :rolleyes:

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/talimatlar/SHT-IHA_Rev01.pdf

Zamanında ben indirmiş, yükledim onu paylaşayım

http://www.mediafire.com/download/y8nsj9kp44x1729/SHT-IHA_Rev01_Yayinlanan_Talimat.pdf

Serdar Mutlu' Alıntı:
Merhabalar,
23dcc533faac5b80d648651962ba4699.jpg

Son durum nedir?