SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

10. Gün uçağım onaylandı, yanlız pilot numarası ve uçak numarasını uçağın herhangi bir yerine yazacak mıyız bilemedim, bilgisi olan ya da iletişim mail adresini paylasabılecek var mı ıha biriminin, teşekkürler.

Pilotlar odasından plakada bastırsakmı ne yapsak [emoji41]

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uçaklara verilen numaraları çıkmayacak şekilde uçağa yazmak gerekiyor diye biliyorum. Pilot numaramızı da artık neremize kazıttırırız onu bilemiyorum. :D

Ek:
"Madde 11-5 İHA0/İHA1 ve sistemlerinin sahibi/işleticisi/pilotu “Kayıt Sistemi” tarafından oluşturulacak etiketi İHA ve sistemlerinin üzerine ayrı ayrı yapıştırmaktan veya verilen kodu silinmeyecek şekilde yazmaktan sorumludur."

Benim Tricopter de 14 gün sonunda onaylandı :halay: kuruldan mı geçiyor ne :)

Selamlar. Bende bugün resimleri yükleyip onaya sundum. Onaylanması on, oniki gün sürer diyordum ama yaklaşık iki saat sonra onaylandı
7401a0dd0ec8c918b612e518d7bfedcf.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Arkadaslar, siteye yeni kayit oldum, herkese selam.

Aklimdaki bir soruya cevap ariyordum. Bu basliktaki yazilar arasinda gezinirken, bir kisinin tam olarak aklimdaki soruyu sordugunu gordum.

Fakat kimse cevap vermemis :(

Arkadasin sorusunu aynen buraya tekrar yapistirayim.

Umuyorum ki bir cevap veren cikar:

Merhaba arkadaslar,

Ilk sayfadan itibaren yazilanlari okudum. Dun de 35 sayfalik talimatnamenin tamamini okudum. Ek olarak kaydimi yaptirdim, plakami aldim ve Phantom'umun da kaydi icin basvuru yaptim.

SHGM'ye iletilen sikayetlerinize gelen ve burada paylastiginiz birkac yaniti okudum; sanirim gelen cevabi dogru anlayamiyoruz.

Asagida talimatnameden direkt olarak alinti yapiyorum, ozellikle 18. madde altinda belirtilen "c" bendine dikkat cekmek istiyorum;

Alıntı

Uçuşa yasak bölgeler
MADDE 18 – (1) Aşağıda yer alan bölgelerde risk analizi yapılmadan ve Genel
Müdürlükten izin alınmadan herhangi bir sınıftaki İHA ile uçuş yapılması yasaktır:

a) İrtifaya bağlı olmaksızın havalimanlarında, en yakında bulunan pistin kenarından 5
NM (9 km) mesafeden daha yakın sahada,

...

c) İrtifaya bağlı olmaksızın çok kalabalık bölgeler ve kalabalık bölgeler üzerinde,

Yine talimatnameden direkt olarak alinti yapiyorum 4. madde "Tanımlar ve kısaltmalar" altinda "Çok kalabalık bölge" ve "Kalabalık bölge" tanimlari da "c" ve "l" bentlerinde asagidaki gibi belirtilmis;

Alıntı

c) Çok kalabalık bölge: Meskûn mahaller veya şehir, kasaba ve banliyö gibi yerleşim
sahaları, sanayi bölgesi, ticaret alanı, gümrük kapıları ve sahaları gibi içerisinde yüksek
yoğunlukta insan bulunan bölgelerini,

l) Kalabalık bölge: Yayla benzeri geçici yerleşim yerleri ile köy ve mezralar, yoğun
olmayan insan varlığı bulunan turistik ve tarihi tesisler/alanlar, piknik, miting, konser, spor
faaliyetleri gibi maksatlarla kullanılan bölgeler, yüzme, deniz sporları gibi amaçlarla kullanılan
kıyı şeritleri ile iç sular, otoyollar ve demiryolları gibi içerisinde yoğun olmayan kalıcı veya
geçici yoğunlukta insan ve taşıt bulunan bölgeleri,

Bu bilgiler isiginda tekrar konumuza donuyorum; Istanbul sinirlari icerisinde neredeyse her yer sizce de "Çok kalabalık bölge" veya "Kalabalık bölge" tanimina uydurulamaz mi? Bu ifadenin cok ciddi bir baglayiciligi olacagini dusunuyorum. Ucu acik bir sekilde, Istanbul genelinde irtifaya bagli olmaksizin neredeyse her yer "Uçuşa yasak bölge" olarak yorumlanamaz mi?

Son olarak yine 17. maddenin "a", "b", "c" ve "d" bentlerine dikkat cekmek istiyorum. Eger yukarda ifade ettigim durum soz konusu olursa, hobi amacli olsa dahi, 500 gr ile 4 kg agirligindaki her turlu IHA icin asagidaki sekilde ucus izni alinmasi gerekecegini anliyorum.

Alıntı

Uçuş izni gereklilikleri
MADDE 17 – (1) İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lar için;

a) Ticari faaliyetler dışında sportif ve amatör amaçla gerçekleştirilecek uçuşlarda, bu
Talimatta belirtilen kurallara uyulmak kaydı ile, 18inci Maddede yer alan bölgeler hariç Genel
Müdürlükten uçuş izni alınması gerekmez. Bu sınıflar için mahallin en büyük mülki idare amiri
tarafından yasaklanan yer ve zamanlarda uçuş yapmak yasaktır.

b) Meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgeler dışında kalan bölgelerde, 18inci
ve 19uncu Maddelerde belirtilen gerekliliklere uyulması kaydıyla ticari amaçlı uçuş yapılması
halinde uçuş izni alınmasına gerek yoktur.

c) Meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgelerde, yapılacak her türlü uçuşlarda
ise 5 iş günü öncesinden Genel Müdürlük resmi internet sayfasında yer alan Uçuş İzni Talep
Formu ile başvuru yapılır.

ç) Başvurulara ilişkin ilgili sivil ve askeri kurumlardan olumlu görüş alınmasını müteakip
söz konusu sahaların NOTAM ile tüm hava sahası kullanıcılarına duyurulması sağlanır. Söz
konusu taleplere ilişkin, ilgili kurumlardan olumsuz görüş alınması veya Genel Müdürlük
tarafından uygun görülmemesi halinde uçuş izni verilmez.

Bu durumda 5 gun onceden genel mudurluge basvuru yapilmasi ve izin alinmasi gerekliliginin, hobi maksadiyla IHA kullanan kisilere ciddi bir yuk getirecegini dusunuyorum. Tum bunlari degerlendirdigimizde; Istanbul, Bakirkoy'de yasayan birisi olarak, evimin onunde, Phantom'umu arkadasima gostermek icin 5 metre havalandirip inis yaptigimda kanunlara aykiri mi hareket etmis oluyorum?

Fikir ve yorumlariniza acigim, yanlis anladigim bir konu varsa duzeltmeme yardimci olursaniz sevinirim, cok tesekkurler...

Oguzhan Eren' Alıntı:
Arkadaslar, siteye yeni kayit oldum, herkese selam.

Aklimdaki bir soruya cevap ariyordum. Bu basliktaki yazilar arasinda gezinirken, bir kisinin tam olarak aklimdaki soruyu sordugunu gordum.

Fakat kimse cevap vermemis :(

Arkadasin sorusunu aynen buraya tekrar yapistirayim.

Umuyorum ki bir cevap veren cikar:

Merhaba arkadaslar,

Ilk sayfadan itibaren yazilanlari okudum. Dun de 35 sayfalik talimatnamenin tamamini okudum. Ek olarak kaydimi yaptirdim, plakami aldim ve Phantom'umun da kaydi icin basvuru yaptim.
......
Bu durumda 5 gun onceden genel mudurluge basvuru yapilmasi ve izin alinmasi gerekliliginin, hobi maksadiyla IHA kullanan kisilere ciddi bir yuk getirecegini dusunuyorum. Tum bunlari degerlendirdigimizde; Istanbul, Bakirkoy'de yasayan birisi olarak, evimin onunde, Phantom'umu arkadasima gostermek icin 5 metre havalandirip inis yaptigimda kanunlara aykiri mi hareket etmis oluyorum?

Fikir ve yorumlariniza acigim, yanlis anladigim bir konu varsa duzeltmeme yardimci olursaniz sevinirim, cok tesekkurler...

Oğuzhan bey sizde aynı şeyi yapmışsınız, üye olduğunuzda gelen ilk mesajı okuyunuz lütfen. :saygilar: :RCKolik:

qMv3OV.jpg

heleki şu madde benim açımdan çoook can sıkıcı. forumda ki arkadaşlar benim arka bahçeyi bilirler. çokta müsait. kilit kimseler yok ön kısımda hiç bir canlı yok. üstte bişi yok. uçakların rotası deniz üstü.
gel gelelim ki aşağıdaki yazılan madde.

ordu giresun havalimanı benim ilçemde neredeyse. ve karayolu ile 4.5km.kadar. bu itibar ile benim arka bahçe hatta ve hatta uçuş alanımız ucu ucuna 9km sınırında. bu halde hiç uçuş yapamayacakmıyız.... :-\

ilginç olan şuki büyük olan uçuş alanımız özel mülk ve cevresi kapalı. havalimanı ve uçaklarla hiç bir ilgimiz alakamız yok. ne kadar irtifaya çıksak bile ucakların hattı ile bizim uçuş alanımız farklı yerlerde. :rolleyes:

Uçuşa yasak bölgeler
MADDE 18 – (1) Aşağıda yer alan bölgelerde risk analizi yapılmadan ve Genel
Müdürlükten izin alınmadan herhangi bir sınıftaki İHA ile uçuş yapılması yasaktır:

a) İrtifaya bağlı olmaksızın havalimanlarında, en yakında bulunan pistin kenarından 5
NM (9 km) mesafeden daha yakın sahada

Ucurulan modeller dikkate alininca bence bir sikinti olmaz Tacettin bey ;D

Ben 500 sınıfı quad'ımı kayıt ettirdim. Modelin üzerine şu şekilde hem iha numarasını hem de düştüğü takdirde kolay bulunabilmesi açısından telefon numaramı bastım.. Kollar düşüşte parçalanabileceği için gövdeye sabitledim.

OADprP.jpg

JADyVj.jpg

Modelciler için biraz abartılı gibi gözükse de, raftan DJI Drone alıp uçurma potansiyeli olan kişiler de dikkat alınarak özel bir "Tanıtım Videosu" hazırlanmış :)

İyi guzelde istanbulda evimin yakininda zaman ve ekonomik olarak minimum cabayla ucus yapabilecegim tek yer var kimsenin orda insan trafigi yaptigida yok ama etrafi yerlesim birimi bu yasak cercevesinde isguzar sikayetcilerimiz ve insiyatifini aman memuriyetim diyerek kullanmama taraftari olan memur abilerim olacagina neredeyse emin oldugum icin uzun suredir ucmak istemiyorum. Kulaga gelen 17bin tl vs cezalardan sonra muayenesi olan arabami muayenesiz diye baglayan memur abilerimize derdimizi anlatamayiz ustelik arabayi herkez ciddiye aliyor isin sonunda bu ne be cocukmusunuz kelimeleri ciktikca insanlardan isin sonu hicte iyi olmayacak anlasilan bu hikayelerle artik temel fikralari gibi isi girgira dokerek kendimizi avutur dururuz :)

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar malum kurallar gereği meskun mahal, çok kalabalık ve kalabalık yerlerde (talimatnamede açıklamış) uçuş yasaktır deniyor.

Ben istanbul sahilde deniz üzerinde uçsam, yada boğaz da uçsam kural ihlali yapmış oluyor muyum?

Bir de merak ettiğim. Cezalar 1 Mayıs sonrası mı gündeme gelecek, yoksa talimatın yayınlama tarihi itibariyle geçerli mi? Şuan geçerli ise 1 mayısın esprisi nedir?

Son soru (:

Çevrenizde yada duyduğunuz, cezai yaptırım uygulanmış herhangi bir kimse oldu mu?

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk