1/72 ve 1/48 THK Hurricane Mk2C Trop Maketleri Yapımı

Bugün ilk tur tesviyeyi bitirmeyi planlıyorum ki yarın ikinci turu atıp şanslıysam yarın akşam boyamaya geçebileyim :)

Özgür hocam 1/72'lik maketin neresine diye soracağım, cahilliğim ortaya çıkacak :lollol: Peki nasıl tesviye yapıyorsun acaba diye sorayim bari? Hemde iki kere . :lol:

Tesviye deyince benim aklıma zımpara geliyor ama zımpara yapınca plastiğin üzerindeki o bir sürü desenler, kapaklar vs... gitmez mi ?

Valla ben de ayni seyi dusunuyordum ama cahil derler diye soramamistim :lollol: Yapistirilan kisimlara falan mi tesfiye yapiliyor??

:lol::lol::lol:

80 numarayla komple girişiyorum, 5 dk sonra maket oluyor plastik tozu :lollol::lollol::lollol:

Birleşim yerleri en temel odak noktaları. Birleşim ne kadar düzgün olursa olsun bir iz kalır, eğer bu birleşim yeri gerçek uçakta da panel birleşimlerine denk geliyorsa sorun değil hafif boşluk olması zaten gerekli bir şey. Ama bazen buralarda herhangi bir panel birleşimi olmuyor, o zaman o birleşim yerinin yok edilmesi ve pürüzsüz hale getirilmesi gerek... bazen de birleşim iyi olmuyor, seviye farkları yada boşluklar oluşuyor, bunların da macun kullanarak doldurulup düzeltilmesi gerekebiliyor. Yani aslında rc model bitirişindeki astar/macun/zımpara döngüsünün aynısı söz konusu. Sadece daha küçük alanlarda ve çok daha yüksek numaralı (ince zımparalarla) çalışılıyor.

Macun ve zımpara sırasında yüzeydeki detayları maske bandıyla korumaya alırız, ama bazen bu detaylar tam da tesviye edilmesi gereken yerde olurlar, kaybolmalarını engellemek imkansız olur. Böyle durumlarda tesviye bittikten sonra bu detaylar yeniden yüzeye açılır. Bazen de kasten o detayları yok ederiz çünkü yanlış yerdedirler :) tesviye sonrası doğru yere yenisi açılır ;)

Misal büyük hurricanede macun uygulanan yerler şöyle:

r_356006ed-67e4-4da4-a427-45f60a8f4bc6_5b1a6b18d588a.jpeg

r_f546c131-49fb-4842-a320-a9828dab9957_5b1a6b1fbc4a1.jpeg

r_a89a5a8e-53eb-4a02-9c94-7254e0c0e687_5b1a6b268b417.jpeg

Görebileceğiniz gibi bazı yerlerde iki tarafa maske bantı koyup koruyarak macun uyguladım, bazı yerlerde de herhangi bir koruma önleminine ihtiyaç duymadan direk macunu uyguladım.

Bu Tamiya maskeleme bandı candır, can! Ne uğraşmışlığım vardır o "greenhouse" seralarla... Bu tekniği bana rahmetli Barkın öğretmişti. Ondan önce en ince fırçayı (bazen fırçanın kıllarını da azaltarak) kullanarak el ile çerçeve şeritlerini boyar, boya tam kurumadan da düzeltilip hazırlanmış bir kürdan ucuyla taşan kısımları camı çizmemeye dikkat ederek kazırdım. En başarılı sonuçları bu şekilde almıştım. Ama belirteyim; neredeyse istisnasız 1/72 çalışırdım.

İlk tur zımpara sonrasında kuşlar komple mat beyazla “astar”landılar.

Neden mat?
Çünkü mat yüzey her türlü seviye farkını göze sokar, sorunlu yerleri daha kolay görmeyi sağlar.

Neden beyaz?

İlk sebep, açık renklerle sorunları daha iyi görebiliyorum, ama alttaki plastikten farklı bir renk olması da tesviyede görsel olarak yararlı oluyor, yani gri astar normalde iyi olsa da burda alttaki gri plastikle pek iyi sonuç vermiyor.

İkinci sebep, bir sonraki aşama olan “pre-shading” yani ön gölgelendirme için temel oluşturması.

Üçüncü sebep, rudderın kırmızı boyanacak olması ve kırmızının aslında yarı opak bir renk olması, bu nedenle de altında düzgün bir açık renk olması gerektiği...

r_3a4b0fd6-2a01-4e24-adeb-5db29bc25ad8_5b1ba00599fdf.jpeg

Bu beyaz astar her iki makette de orda burda kalan bölgesel problemleri ortaya çıkardı, ama ciddi boşluklar ve seviye farkları kapanmış hep, ikinci turda bu bölgeler de gayet güzel olur gibi görünüyor...

Tek sıkıntım 48lik Hurri’nin “vokes” hava filtresinin hala gelmemiş olması. Normalde 15 günde gelmesi beklenen paketten hiç ses yok, neredeyse bir ay olmak üzere Kanada’dan yola çıkalı... neyse son ana kadar ümidi kesmeyelim, önümüzdeki hafta gelse de bir şekilde sıkıştırırım araya. Ama gelmezse araya bayram tatili giriyor ki o zaman işler sakat. Geriye iki seçeneğim kalıyor, ya tamamen “heykeltraş” moduna girip elle bir tane yapacağım, ki pek başarılı olma şansım yok bu yöntemle, ikinci seçenek ise, ki bu daha ağır basıyor, elimdeki 1/24 lük hurricane maketinin filtresini 3D tarayıp 3d yazıcı ile 48 ölçeğe denk gelecek şekilde basarım. Ki bu büyük RC model için de faydalı olur... hatta ne olur ne olmaz diye tarama çalışmalarına başlamakta fayda var sanırım :)

Dr. Kimball'ın yeni bölümünü bekler gibi.. ya da Kara Şimşek'in ya da Voltran'ın.. (eskiler bilir)..
Evren Bey'in yazıları böyle bir halet-i ruhiye yaratıyor!
şimdi evdeki statik maketlerime baktım. pehhh dedim.. bunlar statik maket ise, Evren'in kiler ne? onlar statik maket ise bunlar ne!
fotolarını çektim, ama göndermeye utandım ;D;D;D

Bu beyaz astar her iki makette de orda burda kalan bölgesel problemleri ortaya çıkardı, ama ciddi boşluklar ve seviye farkları kapanmış hep, ikinci turda bu bölgeler de gayet güzel olur gibi görünüyor...
Meğer beyaz renk kullanmak için ne kadar çok sebep varmış :thumbup:
şimdi evdeki statik maketlerime baktım. pehhh dedim.. bunlar statik maket ise, Evren'in kiler ne? onlar statik maket ise bunlar ne!
fotolarını çektim, ama göndermeye utandım
@M. Ozan ÖZALTUNOĞLU bence çekinilecek bir durum yok. Burada hepimiz aile içindeyiz, paylaşımınızı mutlaka bekliyoruz. :RCKolik:

demez olaydım da demeyeceğim. çünkü biliyorum, bu ortamda kesinlikle düzeyli ve samimiyiz:RCKolik:
ama durumu toparlamaya çalışayım :)
1/1200 ölçekli Bismarck, U-Boot ve 1/72 (modelini tam hatırlayamadığım) ama yine Alman menşeli olduğunu sandığım bir uçak. birkaç tane daha var ama bunlar gibi yaklaşık. kesinlikle özenli çalışılmış değiller, profesyonellikten çok uzaktalar. kastım buydu. yoksa elbette utanacak bir şey yok, öyle tarif etmişim o anda :)
merak etmeyin aktif uçmaya başladığım zaman bol bol paylaşım yapıp başınızı ağrıtmak niyetindeyim ;) biraz zaman alacak sadece..

neyse konuyu üstüme çekmek istemem, dağıtmayalım.. Evren Bey, top sizde, keyifle izliyoruz..

y00jx.jpg

Dr. Kimball'ın yeni bölümünü bekler gibi.. ya da Kara Şimşek'in ya da Voltran'ın.. (eskiler bilir)..
Evren Bey'in yazıları böyle bir halet-i ruhiye yaratıyor!
fotolarını çektim, ama göndermeye utandım ;D;D;D

Hiç merak etmeyin Ozan Bey, benim maketlerime de bakıp "peh bunlar da maket mi?" diyecek ve haklı da olacak bir dolu insan var :) öbür mesajımda belirttiğim gibi, önemli olan bu yolda olup baş yukarda ileriye, uzaklara bakıp ilerliyor olmak. İlk öncelik yaptığınız maketten keyif almanız ve kendinizin beğenmesidir. Yaptıklarınızı paylaşmaktan hiç çekinmeyin bence, en kötü eleştiri alırsınız, aldığınız eleştirileri filtrelersiniz, yersiz eleştirileri çöpe atarsınız, yapıcı eleştirileri de dikkate alıp bir sonraki işinizin daha iyi olması için faydalanırsınız ;)

@Özgür Evren Varol , abi sana şöyle lazerli mazerli bi 3d scanner çalışmalarına mı başlasak?? Başarılı DIY ürünler varmış diyorlar ortamlarda...

Emre malum ben bir girerim derinlemesine araştırır okurum, ama karar verip bir yöntem üzerinde çalışmaya başlayınca da bir süre kafamı kaldırıp etrafıma diğer alternatiflere pek bakınmam (daldan dala zıplamamak için). Son araştırdığımda lazerli, özellikle DIY tipi scannerlerın hassasiyetleri benim ihtiyacım olannın çok altındaydı, bana mm altı hassaiyet gerekirken o meretler (endüstriyel olup da fiyatı 4-5 haneli olanlardan bahsetmiyorum) anca santimetre bazında hassasiyete ulaşıyorlardı. Var mı son zamanlarda bu konuda ciddi gelişmeler? varsa tabiki düşünürüm de şimdilik, hele elimin altında yeni ve çok çok daha güçlü bir bilgisayar varken en kötü 150 usd verir Zephyr'in paralı versiyonuna geçer fotoğraf sınırımı 50 den 200'e çıkartır ve çok daha iyi kaliteli fotogrametrik taramalar yaparım diye düşünüyorum... Sihirli kelime 150 dolar :) bunun altında daha iyi bir sonuç verecek bir yöntem varsa denemeye değer demektir :)

demez olaydım da demeyeceğim. çünkü biliyorum, bu ortamda kesinlikle düzeyli ve samimiyiz:RCKolik:
ama durumu toparlamaya çalışayım :)
1/1200 ölçekli Bismarck, U-Boot ve 1/72 (modelini tam hatırlayamadığım) ama yine Alman menşeli olduğunu sandığım bir uçak. birkaç tane daha var ama bunlar gibi yaklaşık. kesinlikle özenli çalışılmış değiller, profesyonellikten çok uzaktalar. kastım buydu. yoksa elbette utanacak bir şey yok, öyle tarif etmişim o anda :)
merak etmeyin aktif uçmaya başladığım zaman bol bol paylaşım yapıp başınızı ağrıtmak niyetindeyim ;) biraz zaman alacak sadece..

neyse konuyu üstüme çekmek istemem, dağıtmayalım.. Evren Bey, top sizde, keyifle izliyoruz..

y00jx.jpg

Ozan Bey, Elinize sağlık güzel maketler. O 1200 ölçek gemi serisini pek severim. Bismarck'ı Türkiye'de yapmıştım ama boyama aşamasında kalmıştı (daldan dala zıplama hikayesi :) ) Kolay bir maket değildir, minnacık bir sürü parça var ve uyumların çok iyi olmadığını da biliyorum. Maketin kendi kalitesi ve fırçayla boyanmış olduğunu düşünürsek fena durmuyor elinize sağlık. Buradayken de bir işyeri arkadaşım için aynı serideki Yamato'yu yaptım, gemi bitti de kuru kuru bitirmek istemedim, altına da bir taban yapıp denizi falan da modellemek istedim. Daha önce böyle birşey hiç yapmadığım için de farklı yüzeylerde denemeler yapıyorum halen, ama sanırım beni tatmin eden bir ürün ve yöntemde karar verdim, üşenmezsem bir ara tamamlayacağım. Mesleğim deniz okyanus ve dalgalar olduğu için yapacağım dalgaların gerçekçiliği konusunda kendime karşı çok sert olacağımı biliyorum, hataya yer yok :)

Fotodaki uçak da Fokker XXI olsa gerek, boyama şeması da pioneer2 maketini anımsattı. Sonradan PM model de aynı kiti farklı bir renk şemasıyla satışa çıkardı. (yanlış bilmiyorsam aslında ikisi de aynı markalar ve Rahmetli mehmet Şekercioğlunun firmasıydı ama açıkçası emin de değilim, pioneer PM den bağımsız olabilir.) Ortaokul yada lise yıllarımda yaptığımı anımsıyorum bu makedi de :)

Meraklandım ve arayıp buldum :) buyrun 90’lı yıllarda kırtasiyelerin vitrinlerini yada raflarını süsleyen o kutu!

r_077ecdaf-def6-42b7-b4ef-ecc9953aa2ff_5b1cb8a0bb8c9.jpeg

Paylaştığınız için teşekkür ederim.

Teknik olarak maketlere bakarsak eğer görünen eksik yönlerinin neredeyse tamamı aslında elinizde bir airbrush olmaması ile bağlantılı. Airbrush da ciddi bir yatırım, tabanca yetmiyor hava kaynağı da gerekiyor, ciddi olarak plastik maket yapmak isteyen birisinin eninde sonunda edinmesi gereken bir ekipman bu ama en nihayetinde tamamen kişisel bir tercih meselesi bu... sadece fırça ile çalışarak ben daha iyisini yapamazdım açıkçası :) bazı “özel” insanlar (bazen insan olmama ihtimallerini de düşünmüyor değilim hani :) ) sadece fırça ile harikalar yaratıyor ama ben onlardan değilim :)

Son düzenleme: