SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

SHT-İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

sumeryamaner' Alıntı:
Amatör üretim seçtim ben. Marka, model, motor sayısı, pil kapasitesi, motor markası ve önden, yandan, üstten üç foto.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Okey abi yazın eve gidince halledeceğiz demekki.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Paylaşımda ve önerilerde bulunan herkese teşekkürler ederim.

13 sayfayıda incelemeye çalıştım. Sisteme kayıtta oldum.

Kendi çabalarım ile yapmaya çalıştığım multikopterciğimi de eklemeye çalıştım. Aluminyum gövde, 2822 tipi BLDC (4x) motorlu falan filan (OEM ürün).

Şimdi buna bir plaka verilecek ve biz bu cihazı bu plaka üzerinden devam ettireceğiz.

Sonrasında yok lisans, yok sigorta, yok uçuş süresinin dolması (ömrünü tamamlaması) bla bla blaa.....

Pislik olsun diye aklıma şu da geldi ;D ;D ;D
- Low Power Surveillance Equipment for UAVs

Mevcut aldığımız plaka bilgilerine göre, düşük güçlü izleme cihazı (transmitter)

Her geçen gün büyüyerek ve güncellenerek giden mevzuat bize neleri getirir.

En azından google facebook bile kullanım şartlarında bir güncelleme olduğunda tebliğ ediyor. Ucu bu derece açık mevzuat sürekli takip gerektirecek gibi....

Hayırlısı bakalım

Bende kayıt oldum dün gece, biraz önce onay geldi. Mini quadroyu da ekledim araç olarak. Diğerleri kalsın şimdilik.

Tek merak ettiğim konu şu. Mesela Zmr 250 ile bir yere çarptım, frame parçalandı diyelim. Onun yerine mesela daha ufak boy qav210 frame aldım, elektroniğin çalışanlarını ona geçirdim, bozuk olanlara yeni parçalar aldım. Bu durumda ne olacak ? Aracı sil gibi bir seçenek olacak mı acaba ?

Özgür Kılınç' Alıntı:
Bende kayıt oldum dün gece, biraz önce onay geldi. Mini quadroyu da ekledim araç olarak. Diğerleri kalsın şimdilik.

Tek merak ettiğim konu şu. Mesela Zmr 250 ile bir yere çarptım, frame parçalandı diyelim. Onun yerine mesela daha ufak boy qav210 frame aldım, elektroniğin çalışanlarını ona geçirdim, bozuk olanlara yeni parçalar aldım. Bu durumda ne olacak ? Aracı sil gibi bir seçenek olacak mı acaba ?
Duyduğuma göre HURDA diye bir şeçenek varmış :rolleyes:

Hurda seçeneğine ek olarak transfer seçeneği var. Artık hava araçlarını satarken satın alan kişinin de kayıtlı pilot olması gerekiyor. Sistem devri otomatik olarak yapıyor. Yakında notere de gitmek gerekebilir! :D :P

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hurda seçeneğine ek olarak transfer seçeneği var. Artık hava araçlarını satarken satın alan kişinin de kayıtlı pilot olması gerekiyor. Sistem devri otomatik olarak yapıyor. Yakında notere de gitmek gerekebilir! :D :P
Evet bu transfer kısmını ilk duyduğumda ben de epey bir gülmüştüm abi :laugh: ;D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yurt dışına satış seçeneği bile var... :)
Bak buna şaşırdım abi ;D :laugh: Demek ki her türlü durumu dikkate almış sayın yetkililerimiz :lol:

Bak şimdi aklıma neler geliyor :D Abi ben heliyi alıyım, ama satışı sende dursun, ben çok kullanmam satarım, boşa notere para vermeyelim gibi diyaloglar ;D

Benim zmr250 halen onaylanmadı. Beğenmediler galiba.

Modeli uçurduğum yerin yakınından devamlı devriye arabaları geçiyor, umarım şu yeni cezayı ilk biz keselim diye bir hevese kapılmazlar.

Ara ara Talimatın can alıcı noktalarını SLAYT olarak paylaşıyorlar. Bunlardan bir tanesi.

NOT: İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar

8ycqqq.jpg

Keşke bu slaytı 6-7 ay önce görseydim :( Gece uçuş yapmazdım ;D

İlk Lisansımı aldım. Şimdi eldeki cihazların kaydını yapacağım. %p

Lisans kaydı yaptırıp ve araç ekledikten sonra bunun printini yanımıza alarak uçmak gerekecek herhalde, ayrıca bir belge verilmiyor sanırım

Benim mini quadın kaydını halen onaylamadılar. 1 haftaya yaklaştı neredeyse. Halen onay bekliyor görünüyor.