SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

SHT-İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

Talimata bakarsan modeller uçar ağırlık olarak sınıflandirilmis yanı pil dahil ne yazık ki.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Valla bugün aylar sonra sahaya inip kendi başıma cayır cayır uçtum , çok da güzel geldi ...Kendimi yeniden doğmuş gibi hissettim yahu :D Kayıt işini büyük buluşmamızda topluca değerlendirip , ortak bir karar almadan yaptırmayı falan düşünmüyorum..Zaten ne gelen giden , ne arayan soran vardı sahada, her yeri muallak iş...Bugün Habertürk haberlerde droneler için kayıt yaptırma zorunluluğu diye başlıyor , arada nitro trex700 görüntüsü veriyorlar , hıncımdan sinir hastası olacaktım...Eğer ağırlığa göre sınıflama yapılacaksa lamı cimi yok ,modeli kantara koyarlar , kaç kilo geliyorsa uçakmış , heliymiş , multiymiş farketmez , cezayı yemiş olarak bulabiliriz kendimizi...Yani yazışmalarımızda gelen cevaplar sadece kendimizi mutmain ediyor , 600-700 sınıf heli 4 kilo sınırını kesinlikle geçiyor , yok uçuş izni ya da belgesi gerekmiyor , sigorta da gerekmiyor diyor da , neye göre diyor , İHA 1 değil mi bunlar , ya ben çok kıt akıllıyım bir türlü anlamadım , ya da aşırı iyimseriz...Kayıt olma işi bile bir bulmaca , yok seri numara , yok ithalatcı firma belgesi falan da filan..SHGM şikayet ve öneri kısmına dedim ki , 500 gramlık köpük uçağa takarsın FPV sistemi , 7 kilometre menzil , bilmem kaç yüz feet uçurursun , ama benim 600 sınıf helim 400 feet bile uçamaz ve en fazla 200 metre menzilde gözümüzden kaçırmadan uçurmaya çalışıyoruz, şimdi benim garip helikopterim biraz kilolu ise bizim suçumuz ne dedim...Öyle acayip relax ve yuvarlak bir cevap geldi...

Hayırlısı , eni sonu bir şekilde sular durulacak ve ne olacağı net olarak öyle ya da böyle anlaşılacak...Şimdilik uçuşlara devam , yakalanırsak da Mayıs ayına kadar vaktimiz var deriz napalım... :)

Abilerim ben kayıt yaptırdım, ama modellerin kayıdını yaptırmayacağım neden derseniz, iki gün sonra bu iş araba ehliyetlerine döner, sürücü kursları tarzı eğitimhaneler açılır yada belli bir bedel karşılığına döner diye en azından bir numaram olsun istedim. Ama modellerimi kaydettirmeyi düşünmüyorum. Ama SHGM içimi rahatlatacak açıklamalar gelirse ne ala.

Merhaba arkadaşlar dünya çapında su anda ihalara karşı bir savaş var ama bundada pek haksız sayılmazlar .Bu birazda bilinçsizce ve kötü niyetle kullananların bu işe gönül vermiş kişilere attığı bir kazık.Benimde umudum bir anda önce suların durulması yönünde.

Benim modelim kendimce değerli. polis ekip otosu yanıma geldiğinde, modelimi alıp götürürlerse çok sıkıntı yaparım. devlet bunları kayıt almasıda en doğal hakkı. bir sürü yanlışlıklar yapıldı.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Benim modelim kendimce değerli. polis ekip otosu yanıma geldiğinde, modelimi alıp götürürlerse çok sıkıntı yaparım. devlet bunları kayıt almasıda en doğal hakkı. bir sürü yanlışlıklar yapıldı.
Erhan ilk taslak güzeldi hobi maksadıyla uçurulan rc uçak ve heliler hariç diyordu şimdi de benzer açıklamalar var ama yazıya dokulmedi en son halini aldığında eminim bu ibare maddeye fıkra olarak eklenecek bu kadar panik yapıp düşünmeden heryere kayıt mak bana mantıklı gelmiyor beklemek en iyisi.Halen bazı bu ise yıllarını vermiş değerli abilerimiz bu işle uğraşmakta.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Haftasonu haberlerde başvuru yapan 3000 kişiden, 700 ü kabul edildi gibi bir söylem vardı, başvuruları kabul edilmeyen arkadaşlar durum hakkında birşeyler yazabilirmi?

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Erhan ilk taslak güzeldi hobi maksadıyla uçurulan rc uçak ve heliler hariç diyordu şimdi de benzer açıklamalar var ama yazıya dokulmedi en son halini aldığında eminim bu ibare maddeye fıkra olarak eklenecek bu kadar panik yapıp düşünmeden heryere kayıt mak bana mantıklı gelmiyor beklemek en iyisi.Halen bazı bu ise yıllarını vermiş değerli abilerimiz bu işle uğraşmakta.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Celalettin abi işallah dediğin gibi daha yapıcı, bizim işimizi kolaylaştıran değişiklikler olur .

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben başvuru yaptım ancak halen onay bekliyor 5 gün oldu. kabul ya da red için bir kriter göremedim sabıka kaydı hariç. Bekliyorum bakalım.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu ne demek ya "Yayımlanacak" taahhüt etmek. Ne olacağını bilmiyorum ama baştan kabul ediyorum >:(

Burada anormal bir şey yok aslında. Havacılıkta uluslar arası kurallar çok sıkı. Örneğin pilotlar için "kazanılmış hak" söz konusu değil birçok durumda. :) Yani "ben pilot olduğumda bu meydanın minimumu 500 feet idi, şimdi 750 feet yapmışsınız ama ben 500 feet'e kadar yeri görmeden alçalırım" demek anlamsız olur değil mi?! :D
Sonuçta kendimizi birer IHA pilotu/işletmecisi olarak beyan edip kaydettiriyoruz. Bu da otomatik olarak bundan sonra çıkabilecek talimatlara uymayı gerektiriyor. İleride yapılacak yasal düzenlemelere uymak işimize gelmezse bu işi bırakmamız gerekir kısacası.
Yani rahatsız olunacak yer bu değil. Asıl kayıt linkinde sıkça sorulan sorular kafa karıştırıyor ( http://iha.shgm.gov.tr/tr/8-s-s-s-/ ).
Onuncu maddeye bakın:
Model hava araçları sportif ve amatör amaçlı insansız hava araçları olarak değerlendirilmektedir.Bu sebeple; 25 kg altı model hava aracınız varsa, Genel Müdürlük tarafından oluşturulan Kayıt Sistemi'ne kendinizi ve aracınızı kaydettirmelisiniz. 25 kg'dan daha ağır bir model hava aracınız var ise Genel Müdürlüğe resmi başvuru yaparak tescil ettirmelisiniz.

İnatla "model uçak" ifadesi kullanılmıyor, model hava aracı deniliyor. Ama bunu okuduğumuzda model uçakların da IHA olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz. Bizler bunların arasındaki farkı net olarak bilsek de devlet için orada ne yazıyorsa odur.
Buna karşın yapılan açıklamalarda konunun drone'ları kapsayacağı hatta bunların içinde asıl hedefin ticari uçan drone'lar olduğu söyleniyor.

Model uçak nedir, drone nedir gayet iyi bilen arkadaşların tüm hazırlıklarda katkı sağladığı da söyleniyor. O zaman nedir bu işin aslı astarı?
Ben yarım asırdan eski bir Türk vatandaşı olarak diyorum ki devlet kurumu yine bir muğlaklık oluşturarak bunu ileride istediği gibi kullanma olasılığını koz olarak elinde tutmak istiyor. Zira bunların iyi niyetle yapıldığını düşünürsem bu sefer adı geçen deneyimli arkadaşların aklına zekasına hakaret etmiş olurum ki bu asla yapmayacağım bir şey.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Burada anormal bir şey yok aslında. Havacılıkta uluslar arası kurallar çok sıkı. Örneğin pilotlar için "kazanılmış hak" söz konusu değil birçok durumda. :) Yani "ben pilot olduğumda bu meydanın minimumu 500 feet idi, şimdi 750 feet yapmışsınız ama ben 500 feet'e kadar yeri görmeden alçalırım" demek anlamsız olur değil mi?! :D
Sonuçta kendimizi birer IHA pilotu/işletmecisi olarak beyan edip kaydettiriyoruz. Bu da otomatik olarak bundan sonra çıkabilecek talimatlara uymayı gerektiriyor. İleride yapılacak yasal düzenlemelere uymak işimize gelmezse bu işi bırakmamız gerekir kısacası.
Yani rahatsız olunacak yer bu değil. Asıl kayıt linkinde sıkça sorulan sorular kafa karıştırıyor ( http://iha.shgm.gov.tr/tr/8-s-s-s-/ ).
Onuncu maddeye bakın:
Model hava araçları sportif ve amatör amaçlı insansız hava araçları olarak değerlendirilmektedir.Bu sebeple; 25 kg altı model hava aracınız varsa, Genel Müdürlük tarafından oluşturulan Kayıt Sistemi'ne kendinizi ve aracınızı kaydettirmelisiniz. 25 kg'dan daha ağır bir model hava aracınız var ise Genel Müdürlüğe resmi başvuru yaparak tescil ettirmelisiniz.

İnatla "model uçak" ifadesi kullanılmıyor, model hava aracı deniliyor. Ama bunu okuduğumuzda model uçakların da IHA olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz. Bizler bunların arasındaki farkı net olarak bilsek de devlet için orada ne yazıyorsa odur.
Buna karşın yapılan açıklamalarda konunun drone'ları kapsayacağı hatta bunların içinde asıl hedefin ticari uçan drone'lar olduğu söyleniyor.

Model uçak nedir, drone nedir gayet iyi bilen arkadaşların tüm hazırlıklarda katkı sağladığı da söyleniyor. O zaman nedir bu işin aslı astarı?
Ben yarım asırdan eski bir Türk vatandaşı olarak diyorum ki devlet kurumu yine bir muğlaklık oluşturarak bunu ileride istediği gibi kullanma olasılığını koz olarak elinde tutmak istiyor. Zira bunların iyi niyetle yapıldığını düşünürsem bu sefer adı geçen deneyimli arkadaşların aklına zekasına hakaret etmiş olurum ki bu asla yapmayacağım bir şey.

Sümer abi yazını okudum da model hava aracı derken uçan tüm rc kontrollü araçları kastetmişler. Çok motorlular yokken model heli ve uçaklar vardı. Bugün fpv en uzak mesafelere yine uçaklarla gidilebiliyor. Yani uzun lafın kısası bence ifadede yanlış bulunmuyor. Tutulacaksa hepsinin aynı kefeye konması doğru. Başka yanlışlar, eksiklikler var henüz daha onları da önceki sayfalarda arkadaşlar yazmışlar..

Perşembe başvurdum bugün onay geldi 1400 leri bulmuş .

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
.. Model uçak nedir, drone nedir gayet iyi bilen arkadaşların tüm hazırlıklarda katkı sağladığı da söyleniyor. O zaman nedir bu işin aslı astarı?

Hepimizin endişesini çok güzel özetlemişsin abi %p Bu arada sen kayıt yaptırdın mı peki ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hepimizin endişesini çok güzel özetlemişsin abi %p Bu arada sen kayıt yaptırdın mı peki ??

Öncelikle şunu söyleyeyim... Kayıt için son tarih koymak ne demek? Yahu 1 Mart'tan sonra drone uçurmak isteyen birisi olursa "haaayııırrrr olmazzzz" mı denilecek? Yani ne yaptıklarını kendilerinin de bildiğini sanmıyorum. Dolayısıyla sürekli bir kayıt imkanı olmak zorunda. Buna rağmen yarım asırı aşkın deneyime dayanarak durup dururken kendimi kaydettirdim.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Öncelikle şunu söyleyeyim... Kayıt için son tarih koymak ne demek? Yahu 1 Mart'tan sonra drone uçurmak isteyen birisi olursa "haaayııırrrr olmazzzz" mı denilecek? Yani ne yaptıklarını kendilerinin de bildiğini sanmıyorum. Dolayısıyla sürekli bir kayıt imkanı olmak zorunda. Buna rağmen yarım asırı aşkın deneyime dayanarak durup dururken kendimi kaydettirdim.

Neler yapabilirler ki diye düşündüm abi içim karardı. Bende kayıt oldum ama modellerime resmiyet kazandırmadan önce suların biraz durulup dibini görmeyi bekleyeceğim.

Sent from my iPhone using Tapatalk