[Video]: İstanbul Hezarfen Team

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan is@_gs
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Sümer abi , şu senin kumanda askın çok hoşuma gitti , nerede bulabiliriz , ben hakikaten bir tane edinmek istiyorum , giyince insana çok ciddi bir olaya başlıyormuş gibi motivasyon da verir , hem çok büyük bir rahatlık sağladığını da zannediyorum. :)

Hakan'cığım askının orijinali Graupner. İstanbul'da Gökhan Özdemir arkadaşımız bir miktar üretti. Ama şu an elinde yok maalesef. Bir ara fotoğraflayıp ölçülerini de yazarak gönderirim. Yapı marketlerden malzeme alınıp yapılabilir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hakan'cığım askının orijinali Graupner. İstanbul'da Gökhan Özdemir arkadaşımız bir miktar üretti. Ama şu an elinde yok maalesef. Bir ara fotoğraflayıp ölçülerini de yazarak gönderirim. Yapı marketlerden malzeme alınıp yapılabilir.

Sümer bey askınız benim de çok Hoşuma gitti. Stickleri 2 parmakla kullanan biri olarak, Kumanda ağırlığından kurtulup stickleri çok daha rahat kullandığınızı düşünüyorum. Ölçülere ben de talibim:)

Biliyorsunuz kumandada bir "thumb" yöntemi var bir de "pinch" yöntemi. İlkinde başparmaklar kumanda ederken ikincisinde (bence daha hassas bir şekilde) ikişer parmak kumanda ediyor. Bu yöntemi uygularken aynı anda kumandayı tutmak kolay değil. Tepsi ve askı bu durumda büyük avantaj. Alışınca bırakamıyorsunuz. İlk fırsatta ölçü vereceğim.

Thumb yöntemi kullanıyorum ama , pinch yönteminin de çok sağlıklı olduğuna eminim, ellerim ,minyon yapımdan dolayı orantılı olarak haliyle küçük , simülasyonda bile pinch yöntemini denerken kumanda elimden kayıyor ve kucağıma koymak durumunda kalıyorum , bu askı gerçekten hoşuma gitti , boyuna asılan askı bir müddet sonra ,uçuş esnasında anlamıyoruz ama , baya bir kasıyor , farkında olmadan bir müddet boyunda sallanınca , hem komik hem yorucu oluyor.Gerçi usta pilotlar askı bile kullanmıyor , ne bileyim , sırttan da kavrayan , ergonomik güzel bir malzeme olduğunu sanıyorum , ölçüleri mutlaka bekliyeceğim Sümer abi............ :saygilar:

Günaydın herkes é [emoji2]
Sümer abi daha önce mehmet karakaya ve Selçuk öztürk ile geçen yazdan sizlere tanısnıslıgım var abi kesinlikle yanlış anlaşılma olmasın gerek yardım severlıgınız olsun ilginiz olsun ondan yana hiç bir terettudumuz yok abi Celalettin abi o gün saolsın sarj aletini verdi gene bi abimiz sarj aletini ekıbımıze verdi bir çoğu kırım sonra geçmiş olsun dileklerini iletti allah razı olsun sizlerden yana bi sorunumuz yok abi inşallah bırdahakıne daha detaylı sohbet etme imkanımız olur [emoji122]

Kırım sebebi neden kumanda dedim ama ondan da emin değilim alıcı yada Kuman dam da bi sorun yok abi
Hitec aurora 9 alıcı optima 9
Bi ara heliye yakıt doldururken birden Servo ların hareket ettiğini gördüm bide ismail abinin de kumanda sinyali karışık ca ondan şüphe ettim
En azindan bir kırım tecrübesi daha edinmiş oldum [emoji1] [emoji1]

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Mustafa çok geçmiş olsun demekten başka birşey gelmiyor elimizden , bizim 2.4'lerde sinyal karıştırma olabilir mi gerçekten , çok üzücü bir durum olmuş. :-\
Buluşmaya katılmanız açısından , İsmail'i de seni de tebrik ederim , inanıyorum sizlerden çok daha güzel uçuş görüntüleri seyredeceğiz , sağlık olsun.... :saygilar:
Hakan abim iyi dileklerin için çok teşekkürler abi. :saygilar:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Benim gördüğüm kırım oydu demek. Öncelikle geçmiş olsun. Bu aletlerin kırımı gerçek kırım! Olayı yere çarpma sesi ile farkettiğim için nasıl olduğunu anlatamam. Zaten görsem de anlamazdım ki. :)
Bu konuyu tesadüfen gördüm ve arkadaşlara bir sitemim var. Uçakçı da olsak helikopterci de olsak orada ortak paydamız modelcilik. Neden herkesten uzak durduğunuzu anlayamadığımı söylemeliyim. Hezarfen ekibi ile ilgili ön yargılarınız olabilir ama tümünü unutmanızı öneririm. Lütfen geldiğinizde kendinizi tanıtın ve aramıza katılın.
Sümer abi siteminde kesinlikle haklısın ama emin ol seni sima olarak tanısam koşa koşa elini öpmeye gelirdim. :)
Artık Mehmet abimin gönderdiği resimdeki kumandalı abiyi kafama kazıdım yolda görsem çeviririm. :lollol:
Abi uzak durma olayında zaten pist yanında bulunan masalarda boş yer kalmamıştı ve bizde arkadaki boş masaya geçtik. Bide masanın hemen üstünde üçlü piriz olduğu için daha öncede gelsek genelde tercih ettiğimiz yer orası oluyor.
Abi yukarıdaki Allahım şahit ne benim nede Mustafa kardeşimin hezarfen ekibiyle ilgili bi ön yargımız kesinlikle yok olmasına da sebep yok. :saygilar:

Ben de konu ile ilgili bir iki husus yazmadan edemedim :)

Eskişehirde sıklıkla uçaklara gönül vermiş modelci arkadaşlarla karşılaşıyoruz gittiğimiz alanlarda. Her yer geniş arazi de olsa, modelcilerin sıklıkla tercih ettiği alanlar belli ve biz de onları tercih ediyoruz çoğunlukla. Ama alanda gidince bir selam versek ve ayaküstü biraz muhabbet etsek de, biraz uzaklaşıp hobimizi icra ediyoruz. Bunun sebepleri malum... Heli ve uçak farklı uçuş karakteristikleri olan modeller, taradıkları alan farklı, uçuş sırasındaki konsantrasyon farklı. Uçakçı abilerimizin heliye bakış açısı da bir etken, özellikle 500-550 size veya 700 size ise tehlikeli olarak görüyorlar ve öyle de gerçekten. Tedirginlik yaratmamak adına biraz uzakta takılıyoruz. Aynı zamanda uçağın kalkış ve yaklaşma anlarında benim uçtuğum sahada olması beni de tedirgin ediyor ve konsantrasyonumun dağılmasına sebep oluyor ki bu heli için kolaylıkla kırım demek... Tabii bir de zaman mevzuuları var. Kış günleri soğuk ve günler kısa, bir uçak kalkıp da gaz kesip kesip süzülecekse, yarım saat havada kalacaksa bizlere pek zaman kalmaz. Idle up açıp 5dk uçuyorum tek lipoda, aynı şekilde uçakçıların da 5dk uçup inmesini bekleyemem, elimden gelen uçuş alanımı biraz ayırmaktır. Yine de aramızda bir sorun varmış gibi algılanmasın, selamlaşırız muhabbet ederiz, modellerle ilgili fikir alışverişinde bulunuruz, ama uçarken ayrı takılırız :)

Doğrudan buradaki durum ile alakalı yazmadım, aklıma geldi yaşadıklarımız, paylaşımda bulunmak istedim.

Vaybe... Bir zamanlar ne uçardık burda:) artık haber veren de ok.:) Şaka bir yana sağolsun Mustafa haber verdi fakat bizim ufaklık rahatsız oldugu için gelemedim.Artık bir dahaki sefere havalar güzelleşince..

Kırım yaşayanlara geçmiş olsun, güzel buluşmalar olmuş.

Rasim Öztürk' Alıntı:
...Tabii bir de zaman mevzuuları var. Kış günleri soğuk ve günler kısa, bir uçak kalkıp da gaz kesip kesip süzülecekse, yarım saat havada kalacaksa bizlere pek zaman kalmaz. Idle up açıp 5dk uçuyorum tek lipoda, aynı şekilde uçakçıların da 5dk uçup inmesini bekleyemem, elimden gelen uçuş alanımı biraz ayırmaktır.
Rasim şöyle ilginç bir istatistik paylaşayim yeri gelmişken seninle.

Bir helici olarak çoğunlukla uçakçılar tarafından gereksiz görülen simulatör kullanımıyla alakalı belki farklı düşünenler de olabilir diye düşünüp bir işgüzarlık yapmış ve eğitim videoları çekmiştim uzun zaman önce.

Geçenlerde youtube kanalına bakarken birşey dikkatimi çekti, belki sana da enteresan gelebilir ?

Kalkış videosu izlenme sayısı : 5500
İniş videosu izlenme sayısı : 1700

Modelci arkadaşlarımızın fıtratında inmek yok zaten. :lol: :lol: :lol: :lol:

''Modelci arkadaşlarımızın fıtratında inmek yok zaten. :lol: :lol: :lol: :lol:''
Öyle ya da böyle nasılsa iniyoruz üstadım.Ne gerek var çalışmaya...... :lol: :lol:

ismail ŞENCAN' Alıntı:
Artık Mehmet abimin gönderdiği resimdeki kumandalı abiyi kafama kazıdım yolda görsem çeviririm. :lollol:

Eyvahhh. Tanık koruma programına başvurup estetik ameliyat mı olsam!? :P :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Eskişehirde sıklıkla uçaklara gönül vermiş modelci arkadaşlarla karşılaşıyoruz gittiğimiz alanlarda. Her yer geniş arazi de olsa, modelcilerin sıklıkla tercih ettiği alanlar belli ve biz de onları tercih ediyoruz çoğunlukla. Ama alanda gidince bir selam versek ve ayaküstü biraz muhabbet etsek de, biraz uzaklaşıp hobimizi icra ediyoruz. Bunun sebepleri malum... Heli ve uçak farklı uçuş karakteristikleri olan modeller, taradıkları alan farklı, uçuş sırasındaki konsantrasyon farklı. Uçakçı abilerimizin heliye bakış açısı da bir etken, özellikle 500-550 size veya 700 size ise tehlikeli olarak görüyorlar ve öyle de gerçekten. Tedirginlik yaratmamak adına biraz uzakta takılıyoruz. Aynı zamanda uçağın kalkış ve yaklaşma anlarında benim uçtuğum sahada olması beni de tedirgin ediyor ve konsantrasyonumun dağılmasına sebep oluyor ki bu heli için kolaylıkla kırım demek... Tabii bir de zaman mevzuuları var. Kış günleri soğuk ve günler kısa, bir uçak kalkıp da gaz kesip kesip süzülecekse, yarım saat havada kalacaksa bizlere pek zaman kalmaz. Idle up açıp 5dk uçuyorum tek lipoda, aynı şekilde uçakçıların da 5dk uçup inmesini bekleyemem, elimden gelen uçuş alanımı biraz ayırmaktır. Yine de aramızda bir sorun varmış gibi algılanmasın, selamlaşırız muhabbet ederiz, modellerle ilgili fikir alışverişinde bulunuruz, ama uçarken ayrı takılırız :)

Hayır hayır... Mesele o değil. Uçuş sıralaması ve zamanlaması konusu ayrı. O konuda her ekip ve her saha kendince bir çözüm üretiyor. Ama uçuş olmadığı zamanlarda bir arada olmak güzel oluyor. Pazar günü saat 11 ile 18 arası sahada olmama rağmen bu arkadaşlarla tanışamamış olmam önemli bir sorun. Haa ben arkadaşları suçlamıyorum. Bir o kadar kusuru da kendimde buluyorum. Ama inanın (günün raporu bizim gizli grupta ne yazık ki) o gün o kadar koşturdum ki birkaç arkadaşın uçağı için Ben yanlarına gidemedim. Onlar da gelmeyince böyle oldu. :)

Türker Akgün' Alıntı:
Rasim şöyle ilginç bir istatistik paylaşayim yeri gelmişken seninle.

Bir helici olarak çoğunlukla uçakçılar tarafından gereksiz görülen simulatör kullanımıyla alakalı belki farklı düşünenler de olabilir diye düşünüp bir işgüzarlık yapmış ve eğitim videoları çekmiştim uzun zaman önce.

Geçenlerde youtube kanalına bakarken birşey dikkatimi çekti, belki sana da enteresan gelebilir ?

Kalkış videosu izlenme sayısı : 5500
İniş videosu izlenme sayısı : 1700

Modelci arkadaşlarımızın fıtratında inmek yok zaten. :lol: :lol: :lol: :lol:

Adamı yine kaşıntı basmış. Kim diyor simülatör gereksizdir diye?! :P :D Bak Türker, bir gün gelir de seni uçak uçururken görürsem var yaa... Bittiğin gün olacak. :lol: