Radiolink AT-9 incelemesi.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan akustik
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Sbus tek kablo üzerinden birçok servoyu kontrol eden bir tür USB gibi bir sistem kısaca.
teşekkür ederim sümer abi çok iyiymiş :) at-10 da bu muhabbet olsaymış iyimiş :)
Murathan Aksoz' Alıntı:
Valla ben sormaya korktum. ;D
Murathan burada sormaya korkmamalısın üslubunca sorarsan bu forumda cevabını alırsın :)

sümer abi bu yorumundan yola cıkarak at-10 daha mantıklı geldi :D

yusuf bakar' Alıntı:
teşekkür ederim sümer abi çok iyiymiş :) at-10 da bu muhabbet olsaymış iyimiş :) Murathan burada sormaya korkmamalısın üslubunca sorarsan bu forumda cevabını alırsın :)

üslubuma hep dikkat ederim zaten ve hep de cevabımı aldım :)

yusuf bakar' Alıntı:
Fazla kanal değilde sanırım ekran seni cezbetti ben olsam onu değil bildiğim birisinden denk gelirse futaba 10c alırdım.
https://www.rckolik.com/index.php?topic=4343.0

Burayı incele istersen.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bence çok da önemli bir özellik değil. Hele tüm servo stoğunun da değişeceğini düşünürsek...

Abi bu şekilde yazınca sanki bu kumandayı alan kişinin bütün servolarını değiştirmek zorunda kalacağı anlaşılabiliyor. S-BUS ı sadece servolarla ilişkilendirmek haksızlık olur bence. Şu an çoğu kontrol kartı S-BUS desteği vermeye başladı. Tek kablo ile bir çok kanal kullanabilmek mümkün bu teknoloji ile. Örneğin Taranis ve X-8R alıcı ile S-BUS üzerinden 16 kanal kullanmak mümkün. Yine benzer şekilde 4 kanallı minik X-4R alıcı S-BUS üzerinden 16 kanal çıkış verebiliyor. Şu anki örnekte kumandanın çıkış sayısı 9 kanalla sınırlı olduğu için en fazla 9 kanal kullanılabilir. Aynı zamanda bu alıcının 9 kanal konvansiyonel çıkışı var. Yani standart servolar yine kullanılabilir.

Bu kumandayı ben de ciddi olarak düşünüyorum. Yedek bir kumandanın bulunması her zaman için iyidir. Yeni başlayanlar içinde iyi bir seçenek olacak gibi görünüyor. Kullanıcı yorumları bu konulara zamanla açıklık getirecektir.

Dün kargoya verdiler bugün gelir herhalde , deneyecem bakalım receiver ile FBL arasında tek kablo ile Sbus bağlantısı yapacakmı.

İlker Sönmez' Alıntı:
Dün kargoya verdiler bugün gelir herhalde , deneyecem bakalım receiver ile FBL arasında tek kablo ile Sbus bağlantısı yapacakmı.
Aynen İlker hocam. Bir helici olarak benim de en çok merak ettiğim konu bu %p

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Abi bu şekilde yazınca sanki bu kumandayı alan kişinin bütün servolarını değiştirmek zorunda kalacağı anlaşılabiliyor. S-BUS ı sadece servolarla ilişkilendirmek haksızlık olur bence. Şu an çoğu kontrol kartı S-BUS desteği vermeye başladı. Tek kablo ile bir çok kanal kullanabilmek mümkün bu teknoloji ile. Örneğin Taranis ve X-8R alıcı ile S-BUS üzerinden 16 kanal kullanmak mümkün. Yine benzer şekilde 4 kanallı minik X-4R alıcı S-BUS üzerinden 16 kanal çıkış verebiliyor. Şu anki örnekte kumandanın çıkış sayısı 9 kanalla sınırlı olduğu için en fazla 9 kanal kullanılabilir. Aynı zamanda bu alıcının 9 kanal konvansiyonel çıkışı var. Yani standart servolar yine kullanılabilir.

Bu kumandayı ben de ciddi olarak düşünüyorum. Yedek bir kumandanın bulunması her zaman için iyidir. Yeni başlayanlar içinde iyi bir seçenek olacak gibi görünüyor. Kullanıcı yorumları bu konulara zamanla açıklık getirecektir.

Yaa haklısın. Çok özür dilerim. Ben eskilerdenim. Öyle kontrol kartıymış, çoklu vantilatörmüş bilmem. Uçak bilirim. Uçak uçururum. O bakışla şeyttiydim. :D :P

yusuf bakar' Alıntı:

Bundan emin değilim. Şu an ikisi arasında seçim yapacak olsam herhalde 9'u tercih ederdim. SBUS var diye kullanmak zorunda değiliz ki. :) Ama tabii artı bir kanal da bir avantaj.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bundan emin değilim. Şu an ikisi arasında seçim yapacak olsam herhalde 9'u tercih ederdim. SBUS var diye kullanmak zorunda değiliz ki. :) Ama tabii artı bir kanal da bir avantaj.
Abi olaya sadece 1 kanal fazla diye yaklaşmamak lazım üstteki mesajlarda bahsetmiştim at-9 un artıları daha fazla.Hal boyle iken at-10 'a 250 TL fazla verilmez.

Receiverın sbus girişinden FBL ünitesine tek kablo ile bağlayıp kurulumda Sbus seçince tüm fonksiyonları çalışıyor. Yani Sbus olarak çalışıyor.
Malzeme kalitesi spektrum Futaba vs gibi kumandalara göre bayağı bir düşük . Menü kullanımı kolay , herşey iki ana menüde toplanmış , çok karışık değil. Kullanılabilir. Dayaıklılığı zamanla belli olacaktır.
Alıcısı tek antenli büyük modellerde problem yaratabilir.

Yahu konu inceleme ama genel olarak fiyat incelenmiş :D 400 TL arayıpta bulunamayan özelliklere sahip bir kumanda. Fiyat işini çok karıştırmamak lazım. Şu foruma bir arkadaşta Radiolink AT9 Heli Setup diye bir başlık açsaydı da menüleri, ayarları falan anlatsaydı ne iyi olurdu. Ben aldım. Modeli de ayarladım. Ama henüz sahada denemedim. Çok tırsıyorum. Menüler değişik geldi. THRO ve PITCH CURVE menüleri acayip alakasız. Düz değilde zikzak bir çizgi var. 7 nokta curve var. Hem out Hemde stk olarak değerler değiştirilebiliyor. 5 nokta yapmak istedim ama nasıl olduğunu bulamadım. Yada öyle bir seçeneğimiz yok. Idle switch i COND menüden aktif etmek gerekiyor. Yoksa idle pasif. Switchlerin adı yok. Yani Fmod swc Hold swc diye bir şey yok. swc a swc b gibi isimleri var. Mantığını çözemedim bir türlü. Kitapçık ingilizce olduğu için çok bakmadım. Basit gibi görünse de anlaşılır bir şey göremedim. Model normalde şu an uçmaya hazır. 1-2 sefer servolar da yukarı aşağı küçük oynamalar farkettim. Belki radyo alıcıya yakın olduğundandır. Bİr iki şey yaptıktan sonra o oynamayı görmedim tekrardan. Deniz'e sorayım dedim, şu an radyo yok elimde dedi çok yardımcı olamadı. Bende kasmak istemedim. Başka kaynaklardan bakayım dedim onu da bulamadım. Elinde bu radyo dan olupta ayarlayan arkadaş falan varsa şuraya ayarları falan nedir ne değildir döktürsün öğrenelim. Zannımca ben tam olarak ayarladım daaa halen şüphelerim var. Dolayısıyla tam olarak emin omadan paylaşımda bulunmak istemiyorum. Delay komutu var ama mode geçişleri için değilde servo hızlarına etki eden bir delay. Arkadaş elinde şu radyodan olupta bilgisi olan varsa yazsın birşeyler ona göre yorumlara sorulara devam edelim ;D Model rafta bekliyo yoksa