Radiolink AT-9 incelemesi.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan akustik
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hüseyin Cem ASLAN' Alıntı:
........ ikincisi lipo pillerin anlık yüksek akım verme özelliğinden dolayı ödediğimiz paranın hiçbir anlamı olmaması. Kumandada neyimize lazım 100 amper vs. Bunlarla birlikte kumanda için hangi pil türünün daha uygun olacağını henüz araştırmadım. Bilen varsa aydınlatmasını isteriz.
Yukarıda verdiğim konuyu bir kez daha göz atmanı öneririm Hüseyin.

https://www.rckolik.com/rc-kumandada-batarya-suresini-uzatma-lipo-pil-kullanimi-ne-kadar-uygun-t1406.0.html

Kumanda LIPO pilleri özel üretilirler ve söylediğin gibi yüksek akımlar değil düşük akımlara göre imal edilirler. Buna rağmen özellikle eski kumandalarda LIPO kullanmak riskli mi dersen, az da olsa gerekli tedbirleri alsak bile risk var.

Hüseyin Cem ASLAN' Alıntı:
Açıkçası bir kumanda için lipo tipi pil kullanmak bana çok saçma geliyor. Birincisi kumandayı kullanmadığımız zaman zırt pırt storage moda alma gerekliliği ikincisi lipo pillerin anlık yüksek akım verme özelliğinden dolayı ödediğimiz paranın hiçbir anlamı olmaması. Kumandada neyimize lazım 100 amper vs...
Hüseyin kendi kumandamda 1 seneden uzun bir süredir lipo pil kullanıyorum. Kumandalarda kullanılan lipo pillerle modellerimizde kullandığımız lipo pilleri aynı kefeye koymak pek doğru değil bence. Birincisi pili storage moda almak diye birşeye gerek olduğunu hiç düşümüyorum. Bu zamana kadar böyle birşey yapmadım ve bir sorun yaşamadım. İkincisi öyle anlık akım çekme falan diye bir beklenti yok bu pillerden, zaten akım çekmeye uygun pillerde değiller o sebeple.

Ne avantajı var diye soracak olursan rahatlık diye cevap verebilirim. Ben kumandamı ayda birkez falan şarj ediyorum, o da bittiğinden falan değil artık bir şarj edeyim çok oldu diye. :laugh: Daha voltajın hiç 7,8 altında indiğini bile görmedim. Bunu anlamsız bulabilirsin elbette ama ben şahsen memnunum.

Hani cep telefonları için deniyor ya, yahu yokken ne yapıyormuşuz diye, aynen kumandada lipo yokken ne yapıyormuşuz diyorum :D

Kumandada LiPo'nun iki büyük avantajı var.
1. Beklemekle pratik olarak şarj kaybetmemesi.
2. İstediğiniz anda hızlı şarj imkanı.

LSD NiMh pillerde bunlardan sadece ilki var. İkincisi tam değil. Ama buna karşın NiMh pili kumandadan çıkarmadan şarj etmek mümkün ki bu da çok pratik bir uygulama.

Bir güzel seçenek de LiFe piller. Bunların en büyük dezavantajı drşarj sonunda ani gerilim düşüşü. Ama düşük akım çekilen verici uygulamasında bu sorun pratik olarak yok denilebilir.

LiPo'ların storage modunda bekletilmesi gerekmiyor kumandada. Çünkü pilden yüksek performans beklentisi yok.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben nimah paket kullanıyorum kumandamda , her hafta uçuştan 4-5 saat önce şarj ediyorum.Bir ara iyice şarj olsun diye uzunca bir süre beklettim , kumandayı elime aldığımda arkasında bir sıcaklık hissettim , açtığım zaman pillerin ciddi şekilde ısındığını gördüm.Ondan sonra , kumandaya bir zarar verebilirim endişesiyle , nimah paketi kumandadan çıkarıp şarj ediyorum.

Hakan'cığım, her şarjlı pil türünde kimyasal enerjiye dönüştürülemeyen (pil tam dolunca) elektrik enerjisi ısıya dönüşür. Eğer enerji yoğunluğu yüksek ise elektrolitik reaksiyonlarla gaz oluşumu başlayabilir ve bu da varsa emniyet valflerinden dışarıya atılır. Bu esnada pil ısınır. LiPo piller ısınmaya hassas oldukları için yanarlar. :) NiCd ve NiMh pillerde emniyetli şarj akımı 0.1 C'dir. Bu akımla sonsuza kadar (teorik olarak) şarjda bırakabilirsiniz. Pil limitler dahilinde ısınır ama ciddi bir zarar görmez. Yani senin şarj cihazının verdiği akım ile pil kapasiteni kontrol et. Eğer 0.1 C'yi aşmıyorsa sorun olmayacaktır. Yine de güvenlik diyorsan standart şarj cihazı yerine akıllı bir şarj cihazı ile NiMh modunda (delta peek şarj sonlandırma işlevi ile) şarj edebilirsin. Pili çıkarmana hiç gerek kalmaz.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hakan'cığım, her şarjlı pil türünde kimyasal enerjiye dönüştürülemeyen (pil tam dolunca) elektrik enerjisi ısıya dönüşür. Eğer enerji yoğunluğu yüksek ise elektrolitik reaksiyonlarla gaz oluşumu başlayabilir ve bu da varsa emniyet valflerinden dışarıya atılır. Bu esnada pil ısınır. LiPo piller ısınmaya hassas oldukları için yanarlar. :) NiCd ve NiMh pillerde emniyetli şarj akımı 0.1 C'dir. Bu akımla sonsuza kadar (teorik olarak) şarjda bırakabilirsiniz. Pil limitler dahilinde ısınır ama ciddi bir zarar görmez. Yani senin şarj cihazının verdiği akım ile pil kapasiteni kontrol et. Eğer 0.1 C'yi aşmıyorsa sorun olmayacaktır. Yine de güvenlik diyorsan standart şarj cihazı yerine akıllı bir şarj cihazı ile NiMh modunda (delta peek şarj sonlandırma işlevi ile) şarj edebilirsin. Pili çıkarmana hiç gerek kalmaz.

Teşekkür ederim bu değerli bilgilerin için Sümer abi , dediğin gibi yapmaya çalışacağım , kumandanın orjinal şarj aleti ile şarj ediyorum , sadece pil paketini arkasından dışarı çıkarıyorum ama , yine kablosu kumandaya bağlı oluyor , kumanda üzerinden şarj ediyorum sonuç olarak.Lipoları şarj ettiğim imax b-6 dandik bir şarj cihazım var ama , o dediğin delta peak sonlama işlemini yapabiliyor mu hiç denemedim.Akşam azcık kurcalayayım bakalım....... :saygilar:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yapıyor yapıyor merak etme. :D O kadar kompleks bir şey değil delta peak işi. Adı havalı işte o kadar... :D
Valla delta peak denince bile insan bir havaya giriyor Sümer Abi. :laugh: :lol:

[Video]: Radiolink AT-9 incelemesi.

Merhaba arkadaşlar konu açmak istemedim kumandadan Kaynaklı oldugunu tahmin ettiğim bir roll kanalı sorunu yaşıyorum. Yardımcı olabilecek bir arkadaş arıyorum.

Sümer abi tabletten çekmek durumunda kaldım yüklemede gecikince biraz komik oldu. :laugh:
Arkadaslar sorun cozuldu mutlltiwi ile gelen kabloda icten kopukluk varmis [emoji28]

Sent from my iPad using Tapatalk

Bende bu kumandayı alacaktım, çevremdeki modelciler 9xr ve 9xr pro öneriyor kararsız kaldım.

Furkan 3D' Alıntı:
Bende bu kumandayı alacaktım, çevremdeki modelciler 9xr ve 9xr pro öneriyor kararsız kaldım.
9XR ve özellikle 9XR Pro az da olsa kullanan birisi olarak bunu tavsiye edeceğim ama menüleri ve ayarları kendi başına yapabilirmisin bilemiyorum. Acemi iken etrafın ne kullanıyorsa o kumandayı tercih etmek hayatı oldukça kolaylaştırıyor. Bunu da dikkate almanı tavsiye ederim ;)

Radiolink AT-10 aldım ama bir türlü ayarlayamadım :( yardım ???

:'( Radiolink AT-10 aldım ama bir türlü ayarlayamadım alıp kullanan varsa ayarları bi zahmet açıklayan bir açıklama sayfassı yada videolu açıklama yaparsa çok makbule geçer :( yardım edin lütfen... şimdiden teşekkürler

bende hem multicopter var hemde jet fanlı uçak var ikisinide çaıştıramadım ayarlar dengesiz .