SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

SHT-İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

çoğunluk ne düşünüyor arkadaşlar ne yapıyoruz kayıt yaptıracak mıyız?
dün ana haberlere kadar çıktı bas bas bağırıyorlar valla 17.000 kitleyeceğiz kayıt yaptırmayanlara diyorlar ;D

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
çoğunluk ne düşünüyor arkadaşlar ne yapıyoruz kayıt yaptıracak mıyız?
dün ana haberlere kadar çıktı bas bas bağırıyorlar valla 17.000 kitleyeceğiz kayıt yaptırmayanlara diyorlar ;D
İlk gün kayıt olmayı düşündüm sonra kayıt sırasında çıkan şu saçma cümleden dolayı vazgeçtim.

2920, 5431 sayılı kanunlar ve SHT-İHA talimatında belirtilen maddeleri okudum. Yasak bölge, sorumluluklar ve uçuş izinleri konusunda gereklilikleri yerine getireceğimi ve Genel Müdürlükçe yayımlanan/yayımlanacak tüm talimatlara uyacağımı taahhüt ediyorum.

Bu ne demek ya "Yayımlanacak" taahhüt etmek. Ne olacağını bilmiyorum ama baştan kabul ediyorum >:(

Abi adam eve giriyor soyuyor yakalayıp 1 saat sonra çıkarıyorlar önce onlara çözüm bulsunlar bu cezalar felan hepsi bence kötü birşey yapana, kötü birşey yapmadığın zaman yakalandığında oranın savcısının veya mülki sorumlusunun insafındasın birazda anlatmak lazım hobi amaçlı olduğunu kamera kaydı yapmadığını ve uzağa gidemeyeceğini ama işten anlamayana anlatman zor olabilir, bir diğer sakınca kayıt yaptırırsan bilmiyordum oyuncak zannettim internetten aldım deme gibi bir durumun yok ve kayıt yaptırdın yanlış bir duruma düştün her şeye katlanırsın benim görüşüm böyle bende kayıt felan yaptırmayacağım, gittiği kadar. zaten burası bir ilçe önce gelirse büyük şehirlere gelir beni kimse görmez zaten gittiğim yere ya çiftçiler yada çobanlar geliyor.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İlk gün kayıt olmayı düşündüm sonra kayıt sırasında çıkan şu saçma cümleden dolayı vazgeçtim.

2920, 5431 sayılı kanunlar ve SHT-İHA talimatında belirtilen maddeleri okudum. Yasak bölge, sorumluluklar ve uçuş izinleri konusunda gereklilikleri yerine getireceğimi ve Genel Müdürlükçe yayımlanan/yayımlanacak tüm talimatlara uyacağımı taahhüt ediyorum.

Bu ne demek ya "Yayımlanacak" taahhüt etmek. Ne olacağını bilmiyorum ama baştan kabul ediyorum >:(

Şuan bende kayıt yaptırdığıma pişman olmaya başladım :(

Mehmet Kucuksari' Alıntı:

Haklısın abi, ''yayımlanacak'' ibaresi kafa karıştırıcı, bunu özellikle düzeltmeleri lazım. bekleyelim neler değişecek mayıs 1'e kadar müsade var nasıl olsa biraz istişare yaparız o zamana kadar :saygilar:

Ben bir tanesini kayıt ettireceğim. Eğer kazık olmazsa iha0-1 için ticari lisans almayıda düşünüyorum.

http://iha.shgm.gov.tr/tr/8-s-s-s-/

Sıkça sorulan soruların son maddesi, lütfen. :)

Sigorta yok, tescil yok, sadece kayıt yaptır, bir de yasak bölgede uçma diyor. Bizim pist direk havalimanı sınırında olmasa biraz mantıklı olmaya başladı. Ama başta belirtilen, bundan sonraki değişikliklerede uyacağım bölümü ekstrem durumlar için geçerli olmayacaktır diye umut ediyorum yani böyle körü körüne bağlılık biraz aşırı olmuş.

Merhaba arkadaslar,

Ilk sayfadan itibaren yazilanlari okudum. Dun de 35 sayfalik talimatnamenin tamamini okudum. Ek olarak kaydimi yaptirdim, plakami aldim ve Phantom'umun da kaydi icin basvuru yaptim.

SHGM'ye iletilen sikayetlerinize gelen ve burada paylastiginiz birkac yaniti okudum; sanirim gelen cevabi dogru anlayamiyoruz.

Asagida talimatnameden direkt olarak alinti yapiyorum, ozellikle 18. madde altinda belirtilen "c" bendine dikkat cekmek istiyorum;

Uçuşa yasak bölgeler
MADDE 18 – (1) Aşağıda yer alan bölgelerde risk analizi yapılmadan ve Genel
Müdürlükten izin alınmadan herhangi bir sınıftaki İHA ile uçuş yapılması yasaktır:

a) İrtifaya bağlı olmaksızın havalimanlarında, en yakında bulunan pistin kenarından 5
NM (9 km) mesafeden daha yakın sahada,

...

c) İrtifaya bağlı olmaksızın çok kalabalık bölgeler ve kalabalık bölgeler üzerinde,

Yine talimatnameden direkt olarak alinti yapiyorum 4. madde "Tanımlar ve kısaltmalar" altinda "Çok kalabalık bölge" ve "Kalabalık bölge" tanimlari da "c" ve "l" bentlerinde asagidaki gibi belirtilmis;

c) Çok kalabalık bölge: Meskûn mahaller veya şehir, kasaba ve banliyö gibi yerleşim
sahaları, sanayi bölgesi, ticaret alanı, gümrük kapıları ve sahaları gibi içerisinde yüksek
yoğunlukta insan bulunan bölgelerini,

l) Kalabalık bölge: Yayla benzeri geçici yerleşim yerleri ile köy ve mezralar, yoğun
olmayan insan varlığı bulunan turistik ve tarihi tesisler/alanlar, piknik, miting, konser, spor
faaliyetleri gibi maksatlarla kullanılan bölgeler, yüzme, deniz sporları gibi amaçlarla kullanılan
kıyı şeritleri ile iç sular, otoyollar ve demiryolları gibi içerisinde yoğun olmayan kalıcı veya
geçici yoğunlukta insan ve taşıt bulunan bölgeleri,

Bu bilgiler isiginda tekrar konumuza donuyorum; Istanbul sinirlari icerisinde neredeyse her yer sizce de "Çok kalabalık bölge" veya "Kalabalık bölge" tanimina uydurulamaz mi? Bu ifadenin cok ciddi bir baglayiciligi olacagini dusunuyorum. Ucu acik bir sekilde, Istanbul genelinde irtifaya bagli olmaksizin neredeyse her yer "Uçuşa yasak bölge" olarak yorumlanamaz mi?

Son olarak yine 17. maddenin "a", "b", "c" ve "d" bentlerine dikkat cekmek istiyorum. Eger yukarda ifade ettigim durum soz konusu olursa, hobi amacli olsa dahi, 500 gr ile 4 kg agirligindaki her turlu IHA icin asagidaki sekilde ucus izni alinmasi gerekecegini anliyorum.

Uçuş izni gereklilikleri
MADDE 17 – (1) İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lar için;

a) Ticari faaliyetler dışında sportif ve amatör amaçla gerçekleştirilecek uçuşlarda, bu
Talimatta belirtilen kurallara uyulmak kaydı ile, 18inci Maddede yer alan bölgeler hariç Genel
Müdürlükten uçuş izni alınması gerekmez. Bu sınıflar için mahallin en büyük mülki idare amiri
tarafından yasaklanan yer ve zamanlarda uçuş yapmak yasaktır.

b) Meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgeler dışında kalan bölgelerde, 18inci
ve 19uncu Maddelerde belirtilen gerekliliklere uyulması kaydıyla ticari amaçlı uçuş yapılması
halinde uçuş izni alınmasına gerek yoktur.

c) Meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgelerde, yapılacak her türlü uçuşlarda
ise 5 iş günü öncesinden Genel Müdürlük resmi internet sayfasında yer alan Uçuş İzni Talep
Formu ile başvuru yapılır.

ç) Başvurulara ilişkin ilgili sivil ve askeri kurumlardan olumlu görüş alınmasını müteakip
söz konusu sahaların NOTAM ile tüm hava sahası kullanıcılarına duyurulması sağlanır. Söz
konusu taleplere ilişkin, ilgili kurumlardan olumsuz görüş alınması veya Genel Müdürlük
tarafından uygun görülmemesi halinde uçuş izni verilmez.

Bu durumda 5 gun onceden genel mudurluge basvuru yapilmasi ve izin alinmasi gerekliliginin, hobi maksadiyla IHA kullanan kisilere ciddi bir yuk getirecegini dusunuyorum. Tum bunlari degerlendirdigimizde; Istanbul, Bakirkoy'de yasayan birisi olarak, evimin onunde, Phantom'umu arkadasima gostermek icin 5 metre havalandirip inis yaptigimda kanunlara aykiri mi hareket etmis oluyorum?

Fikir ve yorumlariniza acigim, yanlis anladigim bir konu varsa duzeltmeme yardimci olursaniz sevinirim, cok tesekkurler...

curiosity' Alıntı:
Merhaba arkadaslar,

Ilk sayfadan itibaren yazilanlari okudum. Dun de 35 sayfalik talimatnamenin tamamini okudum. .......................................................... cok tesekkurler...

Sayın "CURİOSTY" her şeyi okumuşsunuz ama, üye olduğunuzda gelen ilk mesajı okumamışsınız. Ayrıca forumda NİCK NAME kullanmıyoruz. :saygilar: :RCKolik:

Olay resmi gazetede yayınlandıktan sonra. İster kayıt ol ister kayıt olma . Tüm kurallardan sorumlusun. O yüzden kayıt olmak en mantıklısı.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şimdi benim elimde Wing dragon 500 var.Sancak modelden alındı faturası mevcut.fakat üründe seri nosu falan yok.Kayıt olmak için seri nosu istiyorlar.burada sorumlu tutulacak olan sancak modelmi olacak benmi olacağım.bu ürün resmi ithalat yolu ile gelen ürün.Eğer sorun çıkarsa uçağın parçalarını söküp deniz aracına dönüştürmeyi düşünüyorum..

:saygilar: klone bir 450 500 boyutundaki helikopteri ne diye kayit ettircezki seri numarasida yokk kafam karistii :halay:

Mini quadroyu kayıt ettirmeye gerek yok galiba ?

Tam ağırlığını bilmiyorum henüz ama pilsiz 500 civarıdır. Tv de gördüğüm bir haberde, modelci bir arkadaş benzer bir mini quadı bu 500 gram altı deyip kayıt olmayacağını söyledi. Pilli ağırlık mı geçerlidir, pilsiz ağırlık mı sizce ?