SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

SHT-İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

Aynen abi ben de şimdi ona yönelik meil atacaktım.
Dünya kadar ibare var.
Bir paragrafta da hobi amaçlı kullanılan araçlar bu maddelerle sorumlu değildir.
Yazılanlar ticari amaçlıdır deseler her şey anlaşılacak.
Kanunlar zaten böyle değil mi kırk yeri dolanarak anlatırlar :laugh:

Protesto olarak hava araçlarını bırakıp scale kara taşıtı alalım yollarda tofaş sollayalım 200 km nin üstüne çıkan arabalar var.

Hatali olabilir gorusum ancak ben cokda abartili yanlis oldugunu dusunmuyorum.

Ilk olarak kayit altina alinma olayinin bir sakincasi olmadigini dusunuyorum. Yillar once ucus alanimiz kapatilip dernek formatina dondugumuzde en buyuk iddiamiz , ne oldu kim oldugu belirlenen kayitli kisiler oldugumuzdu. Simdi bunun farkli bir platformda olmasini yadirgamadim.

Mali yukumluluk sigortasi cok mantikli , diger modellerimizlede muthelif kaza orneklerini gormusuzdur. Boyle bir durumda 3. sahislara yada esyalarina verilebilecek zararin karsilanabilmesi icin mantikli gorunuyor. Umarim rakamlar cok yuksek olmaz. ( bu durumda gercekten hobi amacli yapilamayacak duruma gelebilir. ) Diger yandan yilda bir iki firsat bulan insanlar icin duzenli sigorta odemeleri sorun olabilir. Birde mutlaka arac uzerinden degilde kisi uzerinden gitmek gerek yoksa model basina sigortanin aldindan hic birimiz kalmamayiz.

Egitim kismina hep karsiyim. Icerik yok , fikir var , onun uzerine icerik zorla olusunca kotu oluyor. Kim kime gore neye gore egitim verecek ?NE kadar gerekli ? Icerik ne olacak ? Bu sorular yanitlanmadan , yada yanitlari insanlarin icine sinmeden adini koymayi yanlis buluyorum. Amerika gibi olduk, pilates sertifikali , konusma sertifikali , word , excel sertifikali. Bu tarz sektor haline gelmesi fikrini hicbir alan icin desteklemiyorum. Multiple Online Open Course fikri yani ucretsiz acik egitim fikri her zaman bana daha sicak geliyor.

Son olarak Arge faaliyetlerinin ayri siniflandirilmasini iyi bir gelisme olarak degerlendirriyorum, umarim tuzel kisiler disinda da arge faaliyetlerini bu kapsam altinda degerlendirirler.

Kendi özetimi geçeyim;

* Bizler gibi dağda bayırda, kilometrelerce uzakta hobisini icra eden, kimseye zararı olmayan kişilere hiçbir şey olmayacağını düşünüyorum.

* Hiçbir modelime kayıt falan yaptırmayacağım. Ticari bir faaliyet içinde değilim.

* Sigorta, eğitim, sertifika vb. rant kapıları da bana hitap etmiyor. Alan, yaptırana bişey demem, benim özelimde gereksiz.

Şehir içinde ne maksatla olursa olsun (ticari, keyfi) uçanlar, havadan görüntüleme işleri yapanlar, düğün bayram etkinlik çekimlerini icra ederken kalabalıklar üzerinde takılanlar için tabii ki düzenlemeler getirilebilir. Bu tip yasal düzenlemelerin hedefleri de aslen onlardır. Ben bi tarafıma takmıyorum açıkçası :)

Teşekkürler Rasim Bey

Tümüyle Destekliyorum ve katılıyorum

Kayıt yaptın ve
Diyelim bütün evrakları Temin ettin 1 evrak bulamadın yada kursa gidemedin veya sigorta çok Çıktı
veya havada uçarken kayboldu

Sizce Noolur ? (Burası türkiye) %p

semih Balkar' Alıntı:
Teşekkürler Rasim Bey

Tümüyle Destekliyorum ve katılıyorum

Kayıt yaptın ve
Diyelim bütün evrakları Temin ettin 1 evrak bulamadın yada kursa gidemedin veya sigorta çok Çıktı
veya havada uçarken kayboldu

Sizce Noolur ? (Burası türkiye) %p
hiç bişey olmaz o benim değil der çıkarsın neresine şasi numarası vuracaksın her tarafı kırılabilir, değişebilir.

Yorumsuz %p

2.1.SİLAH BULUNDURMA RUHSATI İÇİN İSTENECEK BELGELER

a) Dilekçe,

b) Son bir yıl içinde çekilmiş 4 adet fotoğraf,

c) Silah ruhsatı istek formu,

d) Silah ruhsatı alınmasında sakınca bulunmadığına dair sağlık raporu,

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı Almak İçin Gerekli Belgeler (Evraklar)

İstanbul Emniyet Müdürlüğü (İEM) resmi internet sitesinden, yivsiz tüfek için istenen belgeler listesine bakalım:

1) Kişinin talebine ilişkin İlçe Emniyet Müdürlüğüne hitaben dilekçe,

2) TC kimlik numaralı Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,

3) Son bir yıl içinde çekilmiş 4 adet fotoğraf,

4) Silah ruhsatı istek formu,

5) Arşiv kayıtlarını içeren adli sicil belgesi,

6) Silah ruhsatı alınmasında sakınca bulunmadığına dair sağlık raporu,

7) Yarım Kapak Dosya

--------------------------------------------------
İHA
Kayıt işlemleri

MADDE 11 – (1) İHA0 ve IHA1 kategorisindeki hava araçlarının kayıtları Genel Müdürlük tarafından elektronik ortamda oluşturulan “Kayıt Sistemi” üzerinden yapılacaktır.
(2) Ülkemizde üretim yapılan, yurtdışından bireysel olarak getirilen veya ithalatçı firmalardan satın alınan her bir İHA 7 gün içerisinde “Kayıt Sistemi”ne kayıt edilir.
(3) İHA0/İHA1 kategorisindeki İHA’lar için Kayıt Sistemine, aşağıdaki bilgiler girilir:
a) İHA ve sistemlerinin üreticisi, marka ve modeli, seri numarası,
b) İHA ve sistemlerinin üretim yeri ve tarihi,
c) İHA’nın maksimum kalkış ağırlığı,
ç) İHA ve sistemleri sahibinin/işleticisinin adı, TC Kimlik Numarası/Vergi Numarası,
adresi ve iletişim bilgileri,
d) İHA ve sistemlerinin sahibine ve pilotuna ait arşiv kayıtlı Adli sicil kaydı,
e) 18 yaşından küçükler için ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul
ettiklerine dair kanuni mümessillerince noterde tanzim ve tasdik edilmiş taahhütname.
(4) Ticari olarak kullanılan İHA0/İHA1 ve sistemlerine sahip kişi/işletme/pilot aşağıdaki bilgileri oluşturacağı dosyada hazır bulundurarak asgari 3 yıl muhafaza altına alır ve kamu
kuruluşları tarafından yapılacak denetlemelerde ibraz eder:
a) Genel Müdürlükten alınan kayıt/kimlik numarası.
b) Hava aracına ait tüm bilgiler.
c) Uçuş kayıtları.
(5) İHA0/İHA1 ve sistemlerinin sahibi/işleticisi/pilotu “Kayıt Sistemi” tarafından oluşturulacak etiketi İHA ve sistemlerinin üzerine ayrı ayrı yapıştırmaktan veya verilen kodu
silinmeyecek şekilde yazmaktan sorumludur.
Tescil işlemleri
MADDE 12 – (1) İHA0 ve İHA1 sınıfındaki İHA’lar için tescil işlemi yapılmaz. Uzaktan kumanda edilen İHA2 ve İHA3 sınıfındaki İHA’lar, Genel Müdürlük tarafından hava aracı
siciline kayıt edilerek tescil işareti atanır. İHA tescil işareti, ölçüleri, uygulama yerleri, kimlik plakası ve sicil kayıtları SHT-7’de belirtilen esaslar dâhilinde yerine getirilir.
(2) Tescile alınacak İHA2 ve İHA3 sınıfındaki İHA’ların tescil işareti rezerv başvurusunda aşağıda belirtilen evrakların sunulması zorunludur:
a) Sahibi veya Noter onaylı vekâlet verilen şahıs tarafından imzalı dilekçe,
b) Rezerv başvuru formu,
c) Sahibi tüzel kişi ise ticari unvanı, sermaye ve ortaklık yapısını gösterir Ticaret Sicil Gazetesi,
ç) Gerçek kişi ise Noter onaylı nüfus cüzdanı örneği,
d) Gerçek kişiler için Noter onaylı imza beyanı, Tüzel kişiler için Noter onaylı imza sirküleri,
e) Mülkiyet durumu taahhütnamesi.
(3) Türk Uçak Siciline ilk defa kayıt edilecek İHA2 ve İHA3 sınıfındaki İHA’ların tescil işlemlerinde aşağıda belirtilen evrakların sunulması zorunludur:
a) Sahibi veya noter onaylı vekâlet verilen şahıs tarafından imzalı dilekçe,
b) Tescil müracaat formu,
c) Gümrük Müdürlüklerinin Genel Müdürlüğümüze hitaben gönderdiği hava aracı kati ithal yazısının aslı ve Gümrük Giriş Beyannamesi,
ç) Tescilden düşme belgesi veya tescile alınmadığına dair eşdeğer bir belge,
d) İhraç sertifikası veya eşdeğer belge,
e) Maksimum kalkış ağırlığının gösterildiği Üretici El Kitabı veya dökümanının ilgili sayfası veya bu ağırlığı gösterir eşdeğer belge,
f) Genel Müdürlüğün Hava Aracı Tescil Sözleşmeleri Genelgesi kapsamında satış sözleşmesi veya devir senedi,
g) Tescil işaretinin ve bayrağın görülecek şekilde önden ve yandan fotoğrafları.
(4) Sahip ve veya işletici değişikliği gereklilikleri; Türk Sivil Hava Aracı Siciline kayıtlı İHA2 ve İHA3 sınıfındaki İHA’ların sahibi ve/veya işletici değişikliği başvurusunda aşağıda belirtilen evrakların sunulması zorunludur:
c) Noter huzurunda düzenlenmiş satış sözleşmesi ve bu sözleşmeden doğan vergi, harç v.b. makbuz örnekleri,
ç) Daha öncesinde işletme anlaşması yapılmış ise, Noter onaylı eski işletme anlaşmasının feshi,
d) Noter onaylı yeni işletme anlaşması,
e) Noter onaylı imza sirküleri,
f) Tescil Sertifikasının aslı,
(5) Türk Sivil Hava Aracı Siciline kayıtlı İHA2 ve İHA3 sınıfındaki İHA’ların terkin başvurusunda aşağıda belirtilen evrakların sunulması zorunludur:
a) Sahibi veya noter onaylı vekâlet verilen şahıs tarafından imzalı dilekçe,
b) Terkin müracaat formu,
c) Daha öncesinde işletme anlaşması yapılmış ise, Noter onaylı işletme anlaşması feshi,
ç) Noter onaylı imza sirküleri,
d) Satış sözleşmesinin aslı ve bu sözleşmeden doğan vergi, harç v.b. makbuz örnekleri,
e) Satış sözleşmesi Türkçe dışında yapılmış ise noter onaylı Türkçe çevirisi,
f) Hava Aracı Tescil Sözleşmeleri Genelgesi kapsamında Apostilli yetki belgesi ve Noter onaylı Türkçe çevirisi,
g) Kaza nedeniyle terkin ediliyorsa bu çerçevede hazırlanan Kaza Raporu,
ğ) Sahibinin talebi halinde terkin için Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen
Teknik Denetim Raporu,
h) Mevcut tescil sertifikasının aslı.
(6) Yerli üretim İHA'lar; yurtiçinde üretilen ve Türk Sivil Hava Aracı Siciline ilk defa kayıt edilecek İHA2 ve İHA3 sınıfındaki İHA’ların başvurusunda aranacak koşullar aşağıda
yer almaktadır:
c) Maksimum kalkış ağırlığının gösterildiği Üretici El Kitabı veya dökümanının ilgili sayfası veya bu ağırlığı gösterir eşdeğer belge,
ç) Tescil işaretinin ve bayrağın görülecek şekilde önden ve yandan fotoğrafları.
(7) Tescile alınmış İHA2 ve İHA3 kategorisindeki İHA’ların, sicil kayıtlarının değiştirilmesine ilişkin taleplerde gerekli olan dokümanlar, başvuru sahibi tarafından,
değerlendirilmesi için Genel Müdürlüğe sunulur.
(8- Tescil işaretleri ve kimlik plakası hem İHA’ya hem de yer kontrol istasyonuna sabitlenir..................

semih Balkar' Alıntı:
--------------------------------------------------
İHA
Kayıt işlemleri

MADDE 11 – (1) İHA0 ve IHA1 kategorisindeki hava araçlarının kayıtları Genel
Müdürlük tarafından elektronik ortamda oluşturulan “Kayıt Sistemi” üzerinden yapılacaktır.
(2) Ülkemizde üretim yapılan, yurtdışından bireysel olarak getirilen veya ithalatçı
firmalardan satın alınan her bir İHA 7 gün içerisinde “Kayıt Sistemi”ne kayıt edilir.
.......

Bunları bile sonuna kadar okuyamadım, kaldı ki 35 sayfanın içinde ben neredeyim, onu bulayım! :-\

Bir senedir "multi de neymiş?" merakım yüzünden ikinci el aldığım parçalar ve üzerine koyduğum bir kamera ve video verici ile debeleniyorum. O da ayak olmadığı için karnı yukarı evde yatıyor! Bunun nesini nasıl kayıt ettireyim, sigorta ettireyim? Kayıt kuyut yok!
Eğitim derseniz, ben zaten yıllardır millete güvenliğinden, vidasına kadar işin ciddiyetini dilim döndüğünce anlatıyorum. Peki, ben kimden eğitim alacağım?

Ticari yapmıyorum, yapanlar düşünsün!

İlk gün 846 kayıt yapılmış :D

http://www.kokpit.aero/kayitta-rekor

SHGM, drone için kayıtlarını dün sabah açtı. Kullanıcılar araçlarını kaydetmeye başladı. Gece saatlerinde de SHMG ilk gün rakamlarını açıkladı. Buna göre drone için toplam 846 kişi kayıt yaptırdı.

Yeni uygulamaya göre tüm drone kullanıcılarının 1 Mayıs 2016'ya kadar kayıt yaptırmaları gerekiyor. Eğer bu sürede kayıt yaptırılmazsa, izinsiz uçanlara 17 bin TL para cezası kesilecek.

Tamam yeter onlara bu kadar [emoji16]

Beyler şaka bi yana bu yanımıza gelen salaklara anlatamayız bunun video çekmediğini falan.. Napıcaz seve seve kayıt olucaz sanırım ne diyorsunuz? Yalnız birde serfitika istiyor, thkdanmı temin edicez bunu ,,, Burada yazamasam da whatsupp grubumuz da ne küfür yedi bu yasayı yapanlar bilemezsiniz... Hele Berkay'ın F....ck kelimesi kulaklarını baya çınlatmıştır... :)

kadir kocaman' Alıntı:
Beyler şaka bi yana bu yanımıza gelen salaklara anlatamayız bunun video çekmediğini falan.. Napıcaz seve seve kayıt olucaz sanırım ne diyorsunuz? Yalnız birde serfitika istiyor, thkdanmı temin edicez bunu ,,, Burada yazamasam da whatsupp grubumuz da ne küfür yedi bu yasayı yapanlar bilemezsiniz... Hele Berkay'ın F....ck kelimesi kulaklarını baya çınlatmıştır... :)
IHA-0 ve IHA-1 için sertifika zorunlu değil Kadir :)

Onceki taslakta olan kayit yapmasi yapmamasi, otonom ucmasi ucmamasi gibi kistaslari son halinde cikarmislar zaten Kadir. Bizim anladigimiz sekilde modelcilik ile ticari isleri yada parasini bastirip phantomla oynama islerini birbirinden ayirma zahmetine girmemisler. Toptan herkesi eline ilk defa kumanda aliyor gibi dusunmusler.

Bu arada İbrahim'den baska sikayetine cevap alan oldu mu? Ben ilk gonderenlerdenim, bana hala cevap vermediler :)

Emre Kaman' Alıntı:
Onceki taslakta olan kayit yapmasi yapmamasi, otonom ucmasi ucmamasi gibi kistaslari son halinde cikarmislar zaten Kadir. Bizim anladigimiz sekilde modelcilik ile ticari isleri yada parasini bastirip phantomla oynama islerini birbirinden ayirma zahmetine girmemisler. Toptan herkesi eline ilk defa kumanda aliyor gibi dusunmusler.

Bu arada İbrahim'den baska sikayetine cevap alan oldu mu? Ben ilk gonderenlerdenim, bana hala cevap vermediler :)

Abi ben tekrardan yazdım cevap bekliyorum,
madem böyle bir ayrım vardı açıkça talimatlar ticari uçuşlar için geçerlidir, hobi amaçlı uçuşlar için zorunluluk yoktur yazsaydınız bir maddeye dedim.
bizleri kayıt işleri haricinde bir sorumluluk bekliyormu diye sordum. kullandığım modeli yazdım, bakalım ne cevap gelecek.

Konudaki bütün mesajları okumadım.
bizim uçuşlar ticariye girmiyor. Keyfi uçuyoruz burda. Bizim modeller iha0 iha1 sınıfına giriyor. Şimdi kamerasız uçak heli vs kayıt zorunlu mu? Elimizde kendimiz yaptığı uçaklar var bunlar ne olacak?