SHT - İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

SHT-İHA Yayınlanan Talimat / Kayıt ve Diğer Hususlar

Hadi onu geçin bizim bir abimiz kendisi için bir model yaptı ne ağırlığı 25 kg üzerinde model şimdi o modeli nasıl tescil ettirecek, nasıl lisans alacak. Yerli imalat seri numarasıda yok, markasıda yok. [emoji3]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kadir Kurt' Alıntı:
Konudaki bütün mesajları okumadım.
bizim uçuşlar ticariye girmiyor. Keyfi uçuyoruz burda. Bizim modeller iha0 iha1 sınıfına giriyor. Şimdi kamerasız uçak heli vs kayıt zorunlu mu? Elimizde kendimiz yaptığı uçaklar var bunlar ne olacak?
Kadir, yaptırırsın yaptırmazsın bilmiyorum (ki ben de şu aşamada kaydı düşünmüyorum) ama 500 gr-25 kg arası tüm modellerin kayıt edilmesi zorunlu. Köpük uçakları 500 gr altında düşünüp, bence kayıt ettirmeye gerek yok. Eğitim ve uçuş izni IHA-0 ve IHA-1 için zorunlu değil çok şükür

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kadir, yaptırırsın yaptırmazsın bilmiyorum (ki ben de şu aşamada kaydı düşünmüyorum) ama 500 gr-25 kg arası tüm modellerin kayıt edilmesi zorunlu. Köpük uçakları 500 gr altında düşünüp, bence kayıt ettirmeye gerek yok. Eğitim ve uçuş izni IHA-0 ve IHA-1 için zorunlu değil çok şükür
Mehmet bende biraz beklerim. Zaman geçsin biraz daha da netlessin. uçağı köpükten yaptım ve 500 gr den fazla. Bunun seri numarası falan nerden olsun. Havaalanı tepelerinde uçan iha lar sanki heli uçak. Çoğu vaka phantonlar tarafından gerçekleşti. Bu kadar genel kararlar almaları saçma.

Acaba yönetmelik gereği aramızda 3. Şahıs Mali kaza sigortası yaptıran var mı? kim yapar kaça yapar?

Neye göre fiyatlandırır?

Aramızda bilen var mı?

Banada kısa bir cevap gelmiş...Aslında epey bir döktürmüştüm...Yine de neden içimi şöyle oh dedirtecek bir rahatlık kaplamıyor...

Merhaba Hakan Bey,

Takdir edersiniz ki bu kadar çok modelin olduğu bir sektörde İHA’ları kategorize etmek hakikaten zor bir iştir. Eğer diğer gelişmiş ülkelerin sistemlerine bakarsanız hobi veya eğlence amaçlı uçuş yapanlar için line of sight da kalın gibi direktifler vardır. Bunlar da zaten meskun mahal dışı ve 400 feet altında uçmak için herhangi bir uçuş zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca Talimatımız dikkatli incelendiğinde hobi veya eğlence amaçlı uçanlar için yasak bölgeler dışında uçmak kaydıyla uçuş izni zorunluluğu, 3.şahıs mali mesuliyet sigortası ve pilot lisansı zorunluluğu yoktur. Aslında modelci ve hobicileri sıkıştırmak yerine önlerini açtığımızı düşünüyorum. Talimatı dikkatlice bir daha okumanızı rica ediyorum. Saygılarımla.

Serdar OĞUZER

Havacılık Uzman Yardımcısı

Assistant Aviation Exper

Omer Erkan' Alıntı:
Az önce Facebook'taki gruplardan birinde aşağıdaki linki gördüm. Özetlenmiş olmasına rağmen, hala kafamda net bir şeyler oluşmadı...

http://www.djiturkiye.com/hobicileri-ilgilendiren-shgmnin-belirledigi-maddeleri-inceledik/

Ömer abi yazıyı yazan arkadaşın halen kendi kafasında net bişey oluşmamış da ondan. ;D İlk cümlesinde İHA1-2-3 ticari sınıftır gibi bir ifade var ki, 4kg sınırının ister uçak ister helikopterde çok rahat aşılabildiğini modelciler bilir, ama talimatı hazırlayanlar gibi, özetlemeye çalışan arkadaş da bilmiyormuş...

Yardımcı olacağım diye rc uçaklar kapsam dışı yazmış yorum kısmında terzi misali kendi söküğünü dikemiyor firmalar 3 gündür başımıza iş açarız diye uçamadım ortalık fena karışıyor en sonunda kayıt altına alanlar pişman olmaz inşallah gerçi pratik bir çözüm buluruz sıkıntı olursa :)

Sent from my iPad using Tapatalk

bu model kayıt formunda heli ve uçakla alakalı tek 1 örnek doldurulacak alan yok

wef.jpg

Zaten ortalıkta haber konusu ve sorun olanlar çoğunlukla hazır multiler. O nedenle kafalarda yalnızca multikopter kavramı oluştu ve yönetmelik hazırlanırken diğerleri pek akla gelmedi.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Banada kısa bir cevap gelmiş...Aslında epey bir döktürmüştüm...Yine de neden içimi şöyle oh dedirtecek bir rahatlık kaplamıyor...

Merhaba Hakan Bey,

Takdir edersiniz ki bu kadar çok modelin olduğu bir sektörde İHA’ları kategorize etmek hakikaten zor bir iştir. Eğer diğer gelişmiş ülkelerin sistemlerine bakarsanız hobi veya eğlence amaçlı uçuş yapanlar için line of sight da kalın gibi direktifler vardır. Bunlar da zaten meskun mahal dışı ve 400 feet altında uçmak için herhangi bir uçuş zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca Talimatımız dikkatli incelendiğinde hobi veya eğlence amaçlı uçanlar için yasak bölgeler dışında uçmak kaydıyla uçuş izni zorunluluğu, 3.şahıs mali mesuliyet sigortası ve pilot lisansı zorunluluğu yoktur. Aslında modelci ve hobicileri sıkıştırmak yerine önlerini açtığımızı düşünüyorum. Talimatı dikkatlice bir daha okumanızı rica ediyorum. Saygılarımla.

Serdar OĞUZER

Havacılık Uzman Yardımcısı
Assistant Aviation Exper

Bence talimatın hobi olarak yapan bizlerle ilgili kısmını (Heli, Uçak, Multi) çok net ve güzel bir şekilde özetlemiş Serdar Bey.

Bunlar da zaten meskun mahal dışı ve 400 feet altında uçmak için herhangi bir uçuş zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca Talimatımız dikkatli incelendiğinde hobi veya eğlence amaçlı uçanlar için yasak bölgeler dışında uçmak kaydıyla uçuş izni zorunluluğu, 3.şahıs mali mesuliyet sigortası ve pilot lisansı zorunluluğu yoktur.

Banada bir cevap gelmiş;
Soru;
Merhaba. İHA sahibiyim.520 gram ağırlığı var ve 20 cm boyutlarında oldukça ufak bir araç. Ben dronu hobi ve eğlence amaçlı olup, mümkün olduğunca insanların ve zarar verebileceğim seylerin olmadığı yerlerde uçuruyorum.Talimatlarını okudum ancak kafam karıştı.Anladığım kadarıyla herhangi bir kayıt,sigorta ve lisanla uğraşmama gerek yok sanırım.Doğrumu anladım?
Yardımcı olursanız sevinirim. İyi Günler..

Cevap;
Melih Bey merhaba;
Talimata göre 0.5 kg’dan itibaren tüm İHA’lar ve sahiplerinin sisteme kayıt olması gerekmektedir. Amatör/sportif amaçlı İHA sahiplerine sigorta ve eğitim zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca talimatın 17nci ve 18inci maddelerinde belirtilen kurallara uyulduğu takdirde uçuş izni alınmasına gerek yoktur.

Bilgilerinize, Saygılarımla.

Gökhan KAZAN
SHY-21 Sertifikasyon Koordinatörü

Ben derim ki, 100 tane CX-10'la SHGM binasına gidip bahçesinde uçuralım. Bende iki tane var ;D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bunlar da zaten meskun mahal dışı ve 400 feet altında uçmak için herhangi bir uçuş zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca Talimatımız dikkatli incelendiğinde hobi veya eğlence amaçlı uçanlar için yasak bölgeler dışında uçmak kaydıyla uçuş izni zorunluluğu, 3.şahıs mali mesuliyet sigortası ve pilot lisansı zorunluluğu yoktur.

Kaç gündür boş yere mi atarlanıyoruz :D